W związku z tym wystąpił do Krakowskiego Parku Technologicznego, działającego w imieniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, o przyznanie wsparcia w postaci prawa do zwolnienia od podatku dochodowego w wysokości do 35 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Pozytywną decyzję spółka właśnie uzyskała. Dzięki temu planuje zwiększyć zdolności w segmentach: lokomotyw, elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych, wagonów osobowych, tramwajów oraz usług związanych z dokonywaniem modernizacji i remontów tego typu taboru. Inwestycje będą zlokalizowane w Nowym Sączu i muszą być zrealizowane maksymalnie do końca marca 2022 r. W szczególności będą polegać na zakupie nieruchomości z halą produkcyjną, rozbudowie i modernizacji istniejących budynków i linii produkcyjnych oraz zakupie maszyn i urządzeń.
Newag zadeklarował minimalną wartość tzw. kosztów kwalifikowanych na poziomie 80,4 mln zł, a maksymalną na 104,5 mln zł. Jeśli faktycznie je poniesie i dodatkowo utrzyma zatrudnienie, będzie mógł korzystać ze zwolnienia podatkowego do jego pełnego wykorzystania, nie dłużej niż przez 12 lat. Firma chce, aby inwestycje w moce zostały zrealizowane do końca 2021 r. Wtedy też powinny być widoczne pełne ich efekty w działalności grupy.
Z ostatnich danych wynika, że po trzech kwartałach ub.r. grupa notowała prawie 16-proc. wzrost przychodów i ponad 11-krotną zwyżkę czystego zarobku (wyniósł 17,6 mln zł). To m.in. efekt utrzymania pozycji lidera na polskim rynku producentów elektrycznych pojazdów pasażerskich. W ubiegłym roku udział grupy w krajowym segmencie dostaw elektrycznych zespołów trakcyjnych wyniósł 63 proc. TRF
Notowania akcji na stronie: