To zwłaszcza konsekwencja systematycznie pogarszającej się sytuacji w zależnej firmie STK, która radykalnie obniżyła skalę świadczonych usług kolejowych i spedycji kolejowej. Co więcej, na rezultaty jej restrukturyzacji trzeba będzie jeszcze poczekać, o ile w ogóle one nastąpią. W tym kontekście trzeba przede wszystkim pamiętać o pogarszającej się od kilku kwartałów sytuacji w branży kolejowych przewozów towarowych w Polsce.
Dość stabilnie jest za to w spedycji morskiej, będącej kluczowym przedmiotem działalności zależnej firmy C.Hartwig Gdynia. Podmiot ten może być jednak wkrótce sprzedany. Zarząd OT Logistics w czerwcu rozpoczął negocjacje z wybranymi potencjalnymi kupcami. Kolejny biznes, którego znaczenie drastycznie spada, to żegluga śródlądowa. W grupie transportem rzecznym zajmowała się niemiecka firma Deutsche Binnenreederei, którą w połowie lipca sprzedano za 18,1 mln euro plus podatek VAT. Niezależnie od tego, jeszcze przed zawarciem umowy zbycia, biznes żeglugi śródlądowej odnotowywał spadki przychodów. Transakcje sprzedaży aktywów są obecnie istotnym elementem realizowanego w OT Logistics planu naprawczego. Mają one zwłaszcza zapewnić pieniądze na redukcję zadłużenia i przyczynić się do poprawy sytuacji płynnościowej. Grupa ma w planach również kolejne dezinwestycje.
W tym roku firma zdecydowanie najmniejsze spadki odnotowuje w segmencie usług portowych. Mniej towarów, głównie węgla i rud żelaza, obsługiwanych jest zwłaszcza w porcie w Świnoujściu. Zarząd informuje, że w dużej mierze zostało to jednak zrekompensowane znacznym wzrostem ładunków agro przeładowywanych przez port w Gdyni. Wszystkie te czynniki spowodowały, że w I półroczu grupa OT Logistics odnotowała 421,5 mln zł przychodów i poniosła 58,2 mln zł czystej straty. Tym samym sprzedaż spadła o 16,8 proc., a strata wzrosła o 257,4 proc. Zarząd liczy, że kolejne miesiące przyniosą stabilizację w otoczeniu grupy i doprowadzą do eliminacji dotychczasowych, negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Chodzi zwłaszcza o wzrost popytu konsumpcyjnego począwszy od IV kwartału i zwyżkę PKB w latach 2021–2023. Ponadto zakładany jest niewielki spadek zapotrzebowania na stal i węgiel. TRF
Notowania akcji na stronie: