Pewne jest to, że dziś nic nie wiadomo

Budowanie jakichkolwiek scenariuszy co do rozwoju sytuacji na rynkach jest dziś pozbawione podstaw – przyznają zarządzający funduszami.

Publikacja: 24.02.2022 20:37

Pewne jest to, że dziś nic nie wiadomo

Foto: Adobestock

TFI starają się uspokajać uczestników funduszy po czwartkowych wydarzeniach w specjalnych komentarzach rynkowych czy bezpośredniej korespondencji. Sami zarządzający przyznają jednak, że sytuacja jest nieprzewidywalna.

– W obliczu czwartkowych wydarzeń na Ukrainie jedynym pewnym elementem jest wysoka zmienność we wszystkich segmentach – od obligacji przez akcje i surowce po metale szlachetne – przyznaje Jarosław Niedzielewski, dyrektorem departamentu inwestycji w Investors TFI. Jak dodaje, budowanie jakichkolwiek scenariuszy odnośnie do dalszego rozwoju wypadków na rynkach finansowych jest obecnie pozbawione podstaw. – Zbyt dużo mamy niewiadomych. Nie wiadomo między innymi, kiedy i na jakim etapie zakończy się rosyjski atak, jakie sankcje nałożone zostaną na Rosję, które kraje przyłączą się do tych sankcji, jak na nie odpowie Rosja – wylicza Niedzielewski. – To tylko część pytań, na które inwestorzy nie znają odpowiedzi, a bez których nie można prognozować, jakie zmiany czekają globalną gospodarkę i jak zmiany te wpłyną na poszczególne segmenty rynków – komentuje.

W ocenie eksperta Investors TFI póki trwać będzie niepewność, póty spodziewać się można odwrotu inwestorów od bardziej ryzykownych aktywów, takich jak akcje, i przesuwania środków w kierunku tak zwanych bezpiecznych przystani, czyli na przykład złota czy amerykańskich obligacji skarbowych. – Z dużym prawdopodobieństwem rosnąć będą też ceny surowców, zwłaszcza tych, których Rosja jest dużym dostawcą – mówi Niedzielewski. Jak dodaje, każda nowa informacja płynąca, czy to z linii frontu, czy od polityków, może wywoływać gwałtowne reakcje rynków. – Niestety, nie można teraz ocenić, jak długo potrwa ta niepewność – podkreśla Niedzielewski.

Czytaj więcej

Los giełd znalazł się w rękach Putina. Wojna pogrąża parkiet moskiewski

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele NN Investment Partners TFI. Ich zdaniem w obecnej sytuacji trudno budować dalsze możliwe scenariusze geopolityczne. – Z inwestycyjnego punktu widzenia najstabilniejszą klasą aktywów pozostają obligacje skarbowe lub produkty oparte na tych instrumenty, szczególnie tych o niskiej wrażliwości na wahania rynkowych stóp procentowych. Natomiast w odniesieniu do ryzykownych klas aktywów zyskiwać powinny te, których może brakować na rynku – takich jak surowce energetyczne czy rolne – tłumaczy Piotr Krawczyński, menedżer ds. wsparcia sprzedaży w NN IP TFI.

Czytaj więcej

Rosyjski niedźwiedź uderzył też w rynki

Jeszcze w środę eksperci Santandera TFI oceniali, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu wpływ obecnego konfliktu na gospodarkę polską, a tym bardziej europejską czy światową będzie mniejszy niż w 2014 r. „Pomijając długoterminowe, geopolityczne skutki decyzji Putina, to, aby mogły one mieć istotny wpływ na makroekonomię i rynki finansowe, musiałyby się wiązać z odważnymi decyzjami UE czy USA. Na to jednak, podobnie jak przy pierwszej odsłonie konfliktu, obecnie się nie zanosi" – czytaliśmy. Czwartkowe wydarzenia jednak zmieniły diametralnie obraz sytuacji.

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych
Quercus zebrał już 0,4 mld zł
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych
BM Pekao pozytywnie o giełdowych TFI
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych
Noble Funds TFI jest do przejęcia
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych
Skarbiec Holding: Nie prowadzimy rozmów o fuzji z Quercus TFI i Esaliens TFI
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych
KNF nałożyła na Opera TFI kary pieniężne w łącznej wysokości 2 mln zł
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych
Lepsza połowa roku