Sztuczna inteligencja weszła do polskich firm IT. Możliwe cięcia etatów

Już niemal każdy ze specjalistów IT w Polsce korzysta w swojej pracy z narzędzi sztucznej inteligencji, w tym głównie z ChatGPT- wynika z lipcowych badań.

Publikacja: 25.07.2023 17:40

AI zwiększa wydajność w pracy - to szansa dla pracowników, ale i ryzyko zwolnień

AI zwiększa wydajność w pracy - to szansa dla pracowników, ale i ryzyko zwolnień

Foto: Adobe Stock

Sztuczna inteligencja to już chleb powszedni w branży IT. Jej narzędzia wykorzystuje w swej codziennej pracy 94 proc. polskich specjalistów i specjalistek IT o różnych poziomach doświadczenia – wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej” badań portalu rekrutacyjnego No Fluff Jobs, które w lipcu b.r objęły w Polsce 600 pracowników spółek i działów IT a także setkę przedstawicieli spółek IT/ICT (Na zlecenie No Fluff Jobs przeprowadziła je firma Fieldstat).

Specjaliści i pracodawcy w IT cenią sztuczną inteligencję

Okazało się, że zarówno specjaliści jak też pracodawcy z branży IT doceniają korzyści z rozwiązań sztucznej inteligencji. Nie dość, że wspierają się nimi prawie wszyscy uczestniczący w badaniu pracownicy, to 90 proc. firm IT akceptuje takie wsparcie.

Większość bo 53 proc. ankietowanych pracodawców zezwala na korzystanie z narzędzi AI wszystkim pracownikom a 37 proc. uzależnia to zezwolenie od zajmowanego stanowiska. Tylko co dziesiąta z badanych firm zakazuje swoim zespołom IT wspierania się narzędziami sztucznej inteligencji tłumacząc to obawami o ich wydajność a także ryzykiem kosztownych błędów spowodowanych przez AI.

Komu AI odbierze pracę

Obawy związane z AI mają też specjaliści IT- prawie 29 proc. z nich liczy się z tym, że w ciągu najbliższych kilku lat sztuczna inteligencja zastąpi ich w pracy. Z drugiej strony, prawie 17 proc. specjalistów i specjalistek IT planuje przekwalifikować się do roli albo specjalizacji związanej z AI.

- Prędzej czy później większość organizacji zaadaptuje na własne potrzeby jakieś narzędzia AI. Już teraz widać po firmach, które z nich korzystają, że efektywność i szybkość ich działania wzrasta- zaznacza Tomasz Bujok, prezes No Fluff Jobs.

Jak dodaje Paulina Król, dyrektor operacyjna i ds. HR spółki, dane z GitHuba dowodzą, że przy użyciu co-pilota można pisać kod o połowę szybciej. – Chodzi nie tylko o programowanie, bo HR, marketing czy sprzedaż też mają szereg powtarzalnych zadań, które wkrótce będzie można zautomatyzować lub usprawnić- zaznacza Paulina Król.

Popularność rozwiązań IT potwierdza też opublikowany niedawno raport Antal i Sektorowej Rady ds. Kompetencji – IT. Ponad jedna trzecia menedżerów IT wskazała tam, że ich firmy już wdrożyły lub obecnie wdrażają rozwiązania wykorzystujące AI i ML (uczenie maszynowe).

ChatGPT na czele

- AI, w tym ChatGPT, to kolejne narzędzie, które zwiększy produktywność programistów. Podobnie jak wcześniej zrobiły to chmury Google czy Microsoft - twierdzi Konrad Weiske wiceprezes SoDa i prezes Spyrosoft. Przeprowadzone w spółce testy ChatGPT wykazały, że zwiększa on wydajność pracy zespołów developerskich o ok.10 proc. - Może to oznaczać, że do tych samych zadań spółki będą potrzebować o 10 proc. mniej osób niż obecnie, choć z drugiej strony, wraz z rozwojem nowych technologii pojawią się nowe zadania- ocenia Weiske.

Jak wynika z badania No Fluff Jobs, na razie najwięcej, bo ponad 80 proc. specjalistów i specjalistek IT korzysta w pracy z ChatGPT. Znacznie mniej popularny (choć ceniony przez doświadczonych profesjonalistów) jest GitHub Copilot przeznaczony do wspierania pracy programistycznej (36,5 proc. badanych).Trzecie miejsce zajął GPT-3/4 duży model językowy, który nie jest nastawiony na konwersacyjność (26,7 proc. badanych). Teraz, gdy Google udostępnił w Europie, w tym w Polsce swojego asystenta, czatbota AI Google Bard, ten ranking może się zmienić.

Technologie
DataWalk rozpycha się w USA
Technologie
Google wchodzi ze smartfonami Pixel do Polski. Chce być za Samsungiem i Apple
Technologie
Potrzebne wsparcie dla wirtualnego świata
Technologie
DataWalk z głęboką stratą. Ale są też dobre wieści
Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa