Exatel i Play strategicznymi partnerami

Państwowy telekom świadczący usługi dla sektora publicznego i dużych firm oraz Grupa P4 znana głównie z usług dla osób indywidualnych ogłosiły, że będą ściśle współpracować.

Publikacja: 01.06.2023 14:49

Exatel i Play strategicznymi partnerami

Foto: Adobe Stock

Grupa P4, zgodnie ze strategią Grupy Iliad, do której należy chce się umocnić w segmencie klientów biznesowych zdobywając zamówienia od największych firm i w sektorze publicznym pod marką Play. Exatel, państwowy operator mający już takich klientów chce oprócz dotychczasowych usług świadczyć usługi komórkowe, początkowo jako operator wirtualnej sieci mobilnej.  W czwartek przedstawiciele telekomów ogłosili, że zawarto porozumienie w sprawie strategicznego partnerstwa.

O tym, że Exatel zawarł porozumienie, które pozwoli mu oferować usługi komórkowe jako operator wirtualnej siei mobilnej (MVNO) pisaliśmy w środę. Obstawialiśmy jednak, że partnerem państwowego operatora przy tych usługach, ze względu na dostawców infrastruktury, będzie Polkomtel (Grupa Cyfrowy Polsat). To się nie potwierdziło.

- Brakowało nam jednego – usług komórkowych. Teraz to się zmieni. Nawiązaliśmy współpracę strategiczną z operatorem Play – poinformował w czwartek Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatelu.

Czytaj więcej

Państwowy Exatel operatorem komórkowym? Nowe losy Polskiego 5G

Według Szymona Rumana, wiceprezesa Exatelu ds. sprzedaży, porozumienie to jest efektem trzech miesięcy rozmów i wcześniejszej współpracy firm. Zarówno on, jak i Jarosław Helman, odpowiedzialny w Play za segment klientów korporacyjnych poinformowali, że telekomy zaczęły wzajemną sprzedaż usług starając się o zamówienia.

Exatel prezentuje się teraz jako operator korzystający z 9 centrów przetwarzania danych (7 należy do Grupy P4), z ogólnopolską siecią dostępową, mobilną i łącznością satelitarną, posiadający kompetencje PPDR (ang. public protection and disaster relief).

- Portfolio Play uzupełnia nasze. Jeśli połączymy naszą sieć szkieletową z siecią dostępową Play i UPC oraz 3S to wskakujemy jeśli nie na pierwsze, to na drugie miejsce w kraju – mówił Szymon Ruman.

- Wierzymy, że ten biznes ma sens – mówił zaś Jarosław Helman, odpowiedzialny za sektor klientów korporacyjnych w Play. Nie ukrywał, że Grupa P4 jest silna przede wszystkim w segmencie małych i średnich firm. W sektorze publicznym i korporacji stawia pierwsze kroki.

Przedstawiciele Grupy P4 i Exatela nie podali oczekiwań co do wpływu porozumienia na przyszłe wyniki.

Na razie logo Exatela i numeracja przydzielona operatorowi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pojawiły się na pierwszych kartach SIM, ale stroną umowy o usługi będzie P4. W przyszłości firmy mają podpisać umowę, na mocy której Exatel ma zacząć działać jako operator wirtualnej sieci komórkowej (MVNO). Nie sprecyzowano kiedy mogłoby się to stać. Nasi rozmówcy zgodzili się, że docelowym modelem może być tzw. full MVNO (Exatel będzie musiał wtedy zainwestować we własną platformę IT).

Nie jest tajemnicą, że sieć nadajników P4 jest w dużej mierze zbudowana przez chiński koncern Huawei. Proporcje zmieniają się od kilku lat na rzecz Ericssona. Szymon Ruman pytany, czy w kontekście dyskusji o zaufanych dostawcach toczącej się w Polsce obecność chińskiej firmy w sieci nie będzie przeszkoda w oferowaniu usług mobilnych klientom telekomu, np. armii, skomentował, że obecnie większość operatorów mobilnych, w tym T-Mobile obsługujący rząd, korzysta z rozwiązań Huawei. Zwrócił też uwagę, że w obowiązujących przepisach prawa nie funkcjonuje pojęcie zaufanego dostawcy.   

Technologie
Alphabet wart już ponad 2 bln dolarów
Technologie
Asseco SEE się rozpędza
Technologie
Asseco SEE zapowiada przyspieszenie
Technologie
Shoper z mocnym wynikami. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios zdominowało kalendarz premier
Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji