Sporym zainteresowaniem wśród branżowych serwisów o telekomunikacji cieszył się nasz tekst o propozycji państwowego operatora – Exate-la – co do warunków aukcji częstotliwości 3,4–3,8 GHz, czyli tzw. aukcji 5G. Jak napisaliśmy, telekom ten proponuje, aby zamiast czterech blo-ków po 80 MHz każdy Urząd Komunikacji Elektronicznej przeznaczył na licytację 13 bloków (Exatel mówi gwoli ścisłości o zakresach), z czego każdy miałby liczyć 20 MHz. To daje razem 260 MHz, czyli mniej, niż planował do tej pory UKE, i sporo mniej, niż chciałyby komórkowe sieci. Postulowały one wcześniej, aby urząd zwiększył pulę przeznaczonego dla sektora prywatnego pasma do 400 MHz (każdy blok mógłby liczyć po 100 MHz). Operatorzy i reprezentujące ich izby argumentowali, że im większe ciągłe pasmo, tym lepsze parametry usług można dzięki niemu uzyskać. Exatel zaś uważa, że proponowana przezeń konstrukcja zapewni budżetowi państwa wyższe wpływy.

Spytaliśmy operatorów szykujących się do aukcji, co sądzą o propozycji państwowego telekomu. – Ostentacyjnie nie skomentuję – odpowie-dział nam tym razem Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska odpowiedzialny za strategię i sprawy korporacyjne. Zwraca też uwagę, że na komentarze dotyczące aukcji będzie jeszcze czas przy konsultacjach jej dokumentacji.

Czytaj więcej

Exatel chce zmian w aukcji pasma 5G

Witold Drożdż na naszych łamach opowiadał się za jak najszybszym przeprowadzeniem aukcji pasma C mimo trwającej wojny na Ukrainie. Konflikt ten wymusił na polskich telekomach zaangażowanie w zapewnienie komunikacji uchodźcom oraz ciągłości działania ukraińskim operato-rom. Sprawił również, że projektowany w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa plan powołania spółki Polskie 5G do operowania hurtową siecią w paśmie 700 MHz stał się trudniejszy w realizacji (wykorzystanie pasma na terenie całego kraju w normalnych warunkach wy-maga uzgodnień z Rosją).

Exatel zaproponował zmiany w aukcji 5G w trakcie konsultacji innej sprawy: wydzielenia bloku pasma 5G na rzecz przemysłu 4.0 (tzw. blok zero). UKE czeka z publikacją stanowisk na ten temat, aż wszyscy poważnie zainteresowani doślą opinię pocztą. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji poinformowała nas, że nie podzieli się wcześniej opinią przedstawioną w tych konsultacjach. P4 (Play) opowiedział się w swojej opinii za tym, aby to telekomy były gospodarzami rezerwacji.