Obecnie firmy mają do dyspozycji kilka zaawansowanych narzędzi pozwalających monitorować skuteczność kampanii reklamowych. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy różnego rodzaju systemy trackingowe, dokonujące pomiaru oglądalności serwisów www. Najpopularniejszym w Polsce, komercyjnym systemem tego typu jest GeMius. Analiza oglądalności serwisu pozwala poznać zachowania internautów nawigujących po naszej witrynie. Możliwe jest zbadanie czasu trwania wizyty, ścieżki wizyty, liczby użytkowników odwiedzających stronę. Wnioski płynące z tych informacji stanowią podstawę stałego ulepszania witryn www i modyfikacji mającej na celu jej dostosowanie do ciągle zmieniających się potrzeb użytkowników.
Drugą kategorię narzędzi badawczych stanowią tzw. aplikacje Adserwerowe, czyli specjalne oprogramowanie do zarządzania emisją reklam w Internecie. Jednym z większych tego typu narzędzi jest system DART amerykańskiej firmy DoubleClick. Systemy tego typu monitorują kampanię, agregują różnego rodzaju wskaźniki wymienione w drugiej części artykułu, pozwalają w czasie rzeczywistym optymalizować mediaplan i dobór kreacji. Optymalizacja w naturalny sposób podnosi skuteczność i ostateczne efekty akcji marketingowych.
Zupełnie inną kategorią są badania mediów ze szczególnym uwzględnieniem portali i sieci reklamowych. Pierwsze z nich stworzyły firmę Polskie Badania Internetu, która dostarcza metodologii badawczej dla porównywania największych polskich portali: Onet, Wirtualna Polska, Interia i Gazeta.pl. Druga grupa serwisów zrzeszyła się w postaci badania Prawdziwy Profil, realizowanego przez I-Metrię. Wszystkie badania pozwalają porównać grupy docelowe witryn internetowych, pokrycie wśród ich użytkowników segmentu klienta, sprawdzić potencjał reklamowy serwisów. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne targetowanie reklamy do zadanej grupy odbiorców.
Do monitorowania kampanii wizerunkowych dedykowane są badania marki. Jednym z ogólnodostępnych na rynku są badania Prawdziwy Efekt (I-Metria). Pozwalają one ankietować internautów pod względem informacji jakościowych, takich jak wspomagana i spontaniczna świadomość marki, cechy kojarzone z marką, porównanie z konkurencją itd. Dzięki badaniom marki możemy wzbogacić analizę o prawdziwy efekt, często niemierzalny poprzez wskaźniki ilościowe.
Rozwój Internetu narzucił branży przeobrażenie wykorzystywanych wskaźników pomiaru skuteczności e-reklamy. Początkowo jedynym z wykorzystywanych wskaźników był Click Through Rate (CTR), czyli klikalność emitowanych reklam internetowych. Szybko okazało się, że CTR jest niewystarczający do zbadania prawdziwych efektów promocji. Zaczęto pracować nad wskaźnikami CR (conversion rate), które koncentrowały się nie na kliknięciu (nie pociągającym za sobą głębszych konsekwencji sprzedażowych lub, co gorsza, mogącym być przypadkowym), ale na wykonaniu akcji, definiowanej w różny sposób. Akcją może być zgłoszenie w konkursie internetowym, pobranie formularza, umowy lub w najbardziej zaawansowanym wariancie sprzedaż produktu lub usługi. Obecnie można zauważyć koncentrację branży na podejściu prosprzedażowym. Wraz z tymi zmianami coraz częściej przelicza się ponoszone wydatki na wskaźniki kosztowe, takie jak Cost per User (koszt pozyskania unikalnego użytkownika) czy Cost per Action (koszt wykonania jednej akcji).