Do czego może doprowadzić przekłamanie lub brak danych, aż trudno sobie wyobrazić. W jeszcze większym stopniu od systemów komputerowych zależy działalność giełd i rynków akcji oraz obligacji. Tym bardziej że w niektórych systemach akcje istnieją tylko i wyłącznie w formie elektronicznej i jakakolwiek utrata nawet pojedynczej transakcji może prowadzić do katastrofy.
Dlatego, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i nieprzerwaną pracę instytucji finansowych, należy zadbać o ochronę danych, mechanizmy wysokiej dostępności oraz posiadać plany awaryjne na wypadek katastrofy.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest stworzenie spójnego i pewnego systemu ochrony danych. W przypadku katastrofy może okazać się, że system komputerowy został zniszczony i tylko posiadanie kopii danych umożliwia przywrócenie działalności firmy. Całkowita lub nawet częściowa utrata danych w instytucji finansowej praktycznie prowadzi do jej natychmiastowego upadku, bo niemożliwe jest prowadzenie banku bez pełnej informacji o stanie kont, liście kredytobiorców i stanie jego aktywów. Dlatego też system ochrony danych musi składać się z kilku wzajemnie powiązanych elementów. Najważniejszą jego częścią jest system komputerowy odpowiedzialny za tworzenie kopii bezpieczeństwa, odzyskiwanie z nich danych w przypadku awarii, a także za zarządzanie nośnikami danych.
Po wykonaniu kopii bezpieczeństwa to właśnie nośniki danych stają się elementem krytycznym, gdyż w przypadku awarii tylko z nich można odtworzyć dane. Dlatego też należy przechowywać je zabezpieczone przed zniszczeniem fizycznym, jak też wpływem promieniowania elektromagnetycznego. Doskonałym rozwiązaniem jest tworzenie dodatkowej kopii nośnika i przechowywanie go poza centrum danych. Obecnie działają na rynku firmy, które posiadają specjalistyczną infrastrukturę do ich przechowywania, a nawet zajmują się transportem nośników danych od i do klienta. Niektóre systemy backupu posiadają funkcjonalność, pozwalającą śledzić lokalizację i okres przechowywania nośników danych poza centrum danych i uwalniają administratorów od tego uciążliwego zajęcia.
System backupu zapewnia bezpieczeństwo danych, ale ich odzyskanie w przypadku awarii może zająć wiele godzin, a pełne przywrócenie systemu do prawidłowego działania w skrajnym przypadku może być możliwe nawet po kilku dniach. Dla instytucji finansowej każda minuta przestoju powoduje ogromne straty, które w przypadku kilkudniowego przestoju mogą doprowadzić ją do bankructwa lub ogromnej utraty rynku i klientów. Sprzęt komputerowy nawet najwyższej klasy może czasem ulec awarii. W takich przypadkach przestój jest nieunikniony... chyba że został on zduplikowany, a aplikacja potrafi przenieść się na zapasową maszynę. Aby uzyskać taką funkcjonalność, buduje się klastry. Jest to specjalne oprogramowanie, które pozwala połączyć dwa lub więcej serwerów w jeden system. Każdy z jego elementów jest nazywany węzłem i w przypadku awarii głównego węzła zapasowy przejmuje jego funkcję, nie powodując przerwy w działaniu systemu. System jest chroniony przed awariami sprzętu. Okazuje się jednak, że często, niedocenianym elementem jest bezpieczne i pewne zasilanie. W przypadku jego braku nawet najwymyślniejsze systemy okażą się bezradne. Dlatego należy zadbać o dostarczanie energii, z co najmniej dwóch niezależnych podstacji elektrycznych, zainwestować w odpowiednio pojemny system UPS, a jeśli jest to możliwe, dodatkowo w agregat prądotwórczy, który pozwoli na nieprzerwaną pracę do przywrócenia zasilania.Ale nawet zastosowanie tak zaawansowanych rozwiązań sprzętowych i softwareowych może okazać się niewystarczające w przypadku fizycznego zniszczenia całego centrum danych. Aby zabezpieczyć się także przed taką ewentualnością, tworzy się zapasowe centra danych, znajdujące się w odpowiednio dużej odległości od centrum głównego. Dla zapewnienia spójności danych buduje się systemy replikacji danych pomiędzy nimi, dzięki czemu nawet w przypadku całkowitego zniszczenia centrum głównego wszystkie dane znajdują się w lokalizacji zapasowej i może ona przejąć jej zadania. Aby mogło się to odbyć automatycznie, tworzy się system klastrów globalnych. Jest to aplikacja, która monitoruje wszystkie lokalizacje i w przypadku utraty kontaktu z jedną z nich przełącza działanie systemu do centrum zapasowego. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala osiągnąć czas dostępności systemu 99,999% (przekłada się to na 5 minut niedostępności systemu w ciągu roku).