– Nie komentujemy spekulacji – tak na pytanie, czy to prawda, odpowiedział nam wczoraj Ben Padovan, rzecznik Vodafone. Jeszcze w czerwcu Padovan podtrzymywał, że Vodafone jest zainteresowany zwiększeniem inwestycji w Polsce, jeśli nadarzą się korzystne ku temu warunki.

Vodafone ma obecnie 24,4 proc. kapitału operatora sieci Plus, podobnie jak PKN Orlen czy KGHM. Jeśli Brytyjczycy faktycznie zmienili zdanie, PKN Orlen może być zmuszony do skorzystania z innej opcji niż sprzedaż pakietu akcji pozostałym akcjonariuszom. Ten drugi wariant to sprzedaż walorów na warszawskiej giełdzie. Zgodnie ze statutem Polkomtelu, sprzedający musi zaoferować swój pakiet najpierw partnerom. Dopiero gdy odrzucą propozycję, może sprzedać akcje inwestorowi z zewnątrz.

Polkomtel przygotowuje się do ewentualnego wejścia na GPW od lat. Według „Pulsu Biznesu”, wybrać miał nawet doradcę – UniCredit CA IB – który ma opracować warianty upublicznienia spółki. Oprócz PKN Orlen na sprzedaż akcji Polkomtelu zdecydowała się też niedawno Polska Grupa Energetyczna, która dysponuje 21,8 proc. kapitału komórkowej sieci. Do kompletu brakuje jeszcze decyzji władz KGHM. Cały Polkomtel jest wyceniany na kilkanaście miliardów złotych. Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK, wartość firmy szacuje na 17 mld zł.