[b]Czym zajmuje się Pan ostatnio na polu biznesowym?[/b]
Kieruję funduszem GNA, który dopiero co sprzedał spółkę Viamind Eurotelowi.
[b]Ile GNA w nią zainwestował?[/b]
Nie mogę tego powiedzieć.
[b]A czy zarobił? [/b]
[b]Czym zajmuje się Pan ostatnio na polu biznesowym?[/b]
Kieruję funduszem GNA, który dopiero co sprzedał spółkę Viamind Eurotelowi.
[b]Ile GNA w nią zainwestował?[/b]
Nie mogę tego powiedzieć.
[b]A czy zarobił? [/b]
Ta inwestycja spełniła wszystkie nasze oczekiwane parametry.
[b]Jakie to parametry?[/b] Też nie mogę powiedzieć.
[b]Jak długo GNA był zaangażowany w Viamind? [/b]
Około dwóch lat.
[b]Wydaje się więc, że fundusz szybko wyszedł z inwestycji... [/b]
Nasz średni horyzont to trzy–cztery lata. W tym konkretnym przypadku podjęliśmy decyzję o wyjściu m.in. za sprawą dużego zainteresowania spółkami tego typu. Viamindem interesował się nie tylko Eurotel.
[b]Kto inwestuje za pośrednictwem GNA?[/b]
GNA to fundusz w 100 proc. należący do GNA Holding zarejestrowanego w Luksemburgu. Jest to tzw. private equity. Mam tam też trochę własnych pieniędzy.
[b]Jakie plany inwestycyjne ma GNA?[/b]
W tej chwili szukamy potencjalnych inwestycji w szeroko pojętej branży IT: zarówno w Polsce, jak i za granicą. Interesują nas firmy średniej wielkości, czyli o przychodach rzędu od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych i jakimś zysku, ale z potencjałem – najchętniej z własnymi produktami. Zarówno prywatne, jak i giełdowe czy te kontrolowane przez państwo. Wytypowanych mamy kilka firm.
[b]Jakie są możliwości inwestycyjne funduszu? [/b]
Praktycznie nieograniczone, choć zwykle inwestujemy kilka–kilkanaście milionów dolarów. Widzimy jednak dziś, że nie ma problemu z pozyskaniem kapitału.
[b]Ma Pan też na myśli kapitał bankowy? [/b]
Raczej inne fundusze.
[b]Czy oprócz IT GNA interesują też inne branże? [/b]
Wszystkie z wyjątkiem budowlanej.
[b]Skąd ta niechęć? [/b]
Nasi doradcy w Luksemburgu sądzą, że prawdziwy kryzys w tym sektorze w Polsce dopiero nadejdzie.
[b]Dziękuję za rozmowę.[/b]
Urząd Komunikacji Elektronicznej pokazał najnowsze dane o przenoszeniu numerów telefonicznych w Polsce. Zobacz, kogo wybierali użytkownicy. I od kogo uciekali.
Przychody czterech największych prywatnych nadawców telewizyjnych w Polsce w 2024 r. urosły o niecałe 5 proc. Ich zarobki skoczyły dużo silniej. Jak radzili sobie główni gracze?
Pojawienie się komercyjnych, łatwo dostępnych i tanich modeli klasy GPT sprawiło, że hasło „sztuczna inteligencja” zaczęto odmieniać przez wszystkie przypadki. W którym miejscu jesteśmy i dokąd idziemy?
Spółka podpisała kontrakt o wartości do 113 mln zł. To dwa razy więcej niż wynosi wartość całej firmy na giełdzie. - Będziemy nadal składać oferty w postępowaniach ogłaszanych przez podmioty z sektora publicznego-mówi Piotr Żukowski z zarządu yarrl.
W minionym roku dostawcy usług dostępu do internetu, telefonii i płatnej telewizji zanotowali wzrost przychodów, ale wolniejszy niż w 2023 r. Mniej wydali na inwestycje, w tym w infrastrukturę – wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Poprawiająca się koniunktura makroekonomiczna i łagodzenie polityki pieniężnej pozwalają zakładać, że rynek M&A ponownie wejdzie w fazę ożywienia. Jednak nie będzie to już hurraoptymistyczna cyfrowa hossa, jaką obserwowaliśmy w minionych latach.