NWZA Multimediów przerwane do 19 stycznia

Na wniosek głównych akcjonariuszy kablowej grupy Multimedia Polska - Tri Media Holdings i M2 Investments - dzisiejsze walne zgromadzenie zostało przerwane

Publikacja: 20.12.2010 15:31

Andrzej Rogowski, prezes Multimediów Polska

Andrzej Rogowski, prezes Multimediów Polska

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Przyczyn tej decyzji na razie nie znamy. Z jakiegoś powodu jednak założycielom kablówki zależało, aby opóźnić podjęcie uchwały o umorzeniu akcji skupionych w tym roku przez spółkę. Taki punkt przewidziano w porządku obrad.

Multimedia mają 38,4 mln swoich papierów, czyli ponad 25 proc. wszystkich. Po ich umorzeniu zaangażowanie założycieli: Tomka Ulatowskiego i Ygala Ozechova w kapitale giełdowej firmy wzrosłoby do około 75 proc. Około 1,5 tygodnia temu pojawiła się informacja, że planują oni ogłoszenie wezwania i wycofanie Multimediów z GPW.

Prezes Andrzej Rogowski wskazywał, że od dłuższego czasu posiadanie statusu publicznej firmy przez Multimedia nie jest dla spółki wygodne. - Wielokrotnie wypowiadałem się na temat ułomności sytuacji, w jakiej Multimedia są, będąc na rynku publicznym. Z jednej strony trudno o atrakcyjne cenowo przejęcia firm niegiełdowych, bo kurs naszych akcji to pewien benchmark, z drugiej trudno przy obecnej wycenie przeprowadzać emisję, jeśli chce się rozwodnić udziały założycieli po akceptowalnych przez nich wycenach - mówił wtedy Rogowski.

- Uważam, że wycofanie spółki z giełdy to jedna z możliwych ścieżek. W niczym nie wpłynęłoby to na tę część działania firmy, za którą ja odpowiadam - dodawał.

Założyciele nie komentowali informacji o wyjściu Multimediów z GPW. Dlatego nie jest wykluczone, że jej rozpowszechnienie miało na celu zbadanie reakcji rynku. Kurs Multimediów wówczas na chwilę drgnął i przekroczył poziom 9,8 zł za akcję.

Niewykluczone, że nie tylko taki sygnał otrzymali założyciele kablówki. Akcje własne Multimediów mogą być teoretycznie przecież równie dobrze wymienione na papiery innej firmy i stanowić część transakcji na rynku fuzji i przejęć.

Mogą także - jeśli walne tak zdecyduje - zostać sprzedane. Jest także inna możliwość: być może założyciele ocenili, że łatwiej będzie Multimediom przeprowadzić kolejny skup akcji, niż im ogłaszać wezwanie. W porządku obrad walnego zgromadzenia zwołanego na 13 grudnia nie ma jednak punktu przewidującego buy back.

Technologie
Minecraft nie wystarczył. Półrocze kin pod kreską
Technologie
Jakie wyniki Orange Polska w II kwartale? Pierwsze prognozy
Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę