Rzeszowska spółka może sfinalizować, zapowiadaną od kilku kwartałów (stosowny list intencyjny został podpisany w sierpniu ub.r.), akwizycję w Rosji. Rosyjska rządowa komisja ds. kontroli inwestycji zagranicznych, jak poinformował we wtorek PAP powołując się na własne źródła, wyraziła zgodę na przejęcie przez Asseco Poland firmy R-Style Softlab.
Podmiot powstał w 1994 r. na bazie działu rozwoju oprogramowania R-Style. Zajmuje się produkcją systemów informatycznych dla sektora bankowego. Jest liderem tego segmentu rynku w Rosji. R-Style Softlab, oprócz wdrażania autorskich rozwiązań IT dla banków, świadczy również usług doradztwa i konsultingu, audytu i outsourcingu IT. Obsługuje zarówno duże, jak i małe instytucje finansowe. Jej klientami jest co trzeci rosyjski bank. Na liście (liczy ok. 80 pozycji) są m.in.: Sbierbank, MDM-Bank i Moskiewski Bank Odbudowy i Rozwoju. Z rozwiązań technologicznej spółki korzystają też lokalne oddziały takich banków ja.: JP Morgan, czy HSBC. R-Style Softlab, oprócz Rosji, działa też na Ukrainie i w Mongolii. Ma też oddział w Kazachstanie. Zatrudnia ok. 700 pracowników. Roczne przychody spółki wynoszą ok. 100 mln zł. Jest rentowna.
Szczegóły transakcji nie są znane. Adam Góral, prezes Asseco Poland twierdził wcześniej, że kierowana przez niego spółka chce nabyć 70-proc. pakiet udziałów rosyjskiej spółki. Wartość transakcji, według PAP, nie powinna przekroczyć 30 mln USD.
Asseco Poland już od kilku lat szukało firmy do przejęcia w Rosji, która miała być dla polskiej grupy przyczółkiem do ekspansji w tym kraju i innych państwach b. ZSRR. Rozmawiała m.in. z właścicielami dużej firmy IT zajmującej się dystrybucją oprogramowania obcych producentów. Rozmowy nie doszły do skutku.
Analitycy giełdowi nie ukrywają jednak swojego sceptycznego zdania na temat planów rozwoju grupy Asseco na Wschodzie. Twierdzą, że jest to zbyt ryzykowne. Ich zdaniem Asseco Poland powinno skupić się na rynkach, na których już jest obecne a przede wszystkim uporządkować strukturę organizacyjną. Firma powinna też skutecznie walczyć o utrzymanie dotychczasowych klientów, z czym ma problem w ostatnich kwartałach.