Tak wynika ze skrótu wystąpienia unijnej komisarz Neelie Kroes ds. Agendy Cyfrowej, do którego dotarła agencja Reuters. Kroes ogłosić środowiskowe konsultacje w tej sprawie dziś.
Pomysł urzędników dotknąć może największe grupy telekomunikacyjne w Unii Europejskiej, w tym także i te, które – poprzez spółki zależne – działają w Polsce: Deutsche Telekom (właściciel sieci T-Mobile), France Telecom (główny akcjonariusz Telekomunikacji Polskiej). Inni operatorzy, których dotyczy inicjatywa to hiszpańska Telefónica, czy Telecom Italia, czyli podmiotów, które „odziedziczyły" miedziane sieci po państwowych monopolistach, których prywatyzacja zaczęła się w 1990 r.
Jak do tej pory, dzięki miedzianym łączom udostępnianym na hurtowych zasadach mniejszym operatorom – czerpali oni spore zyski, dlatego też nie mają motywacji, aby inwestować w nowe rozwiązania. Kroes deklaruje, że chce „wzmocnić bodźce", motywujące branżę do rozbudowy sieci światłowodowej.
Konsultacje środowiskowe mają zakończyć się wydaniem rekomendacji unijnej, wskazującej jak telekomy powinny kalkulować koszty i ceny hurtowych usług, świadczonych na rzecz operatorów alternatywnych."Jest bardzo ważne, aby opłaty za dostęp odzwierciedlał obecne koszty sieci" – miała powiedzieć Kroes według informacji Reutersa.
Rekomendacja to z kolei wskazówka dla lokalnych regulatorów branżowych. W Polsce – dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej.