Operatorem, którego abonenci wymieniali najczęściej, zgłaszając podejrzenie oszustwa jest Telekomunikacja Novum. Według TNS Polska tę firmę wskazywało 47 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu z 22-proc. wynikiem znalazł się NOM (spółka z grupy Exatelu).
Grupa TP zestawiła wyniki tego badania ze statystykami z własnej infolinii przeznaczonej do zgłaszania nadużyć przez osoby, które czują się oszukane, czy wprowadzone w błąd przez przedstawicieli innych operatorów. Zgodnie z nimi w 2011 r. wśród operatorów, co do których zgłoszono podejrzenia popełnienia oszustwa, najczęściej pojawia się MNI Telecom (właściciel Długich Rozmów). Sygnały dotyczące tego operatora stanowią 42 proc. wszystkich. Na drugim miejscu znalazła się Telepolska – z 18 proc., na trzecim NOM (13 proc.), a na czwartym z 11 proc. Novum. Relatywnie niewielki problem TP?ma z handlowcami Netii i Dialogu (5 i 6 proc. wskazań).
Tegoroczny antyranking zmienił się. Na pierwsze miejsce wysunęła się Telepolska (26 proc. wskazań), a tuż za nią uplasowała się nowa firma – Telekomunikacja Dzień Dobry (19 proc.). MNI Telecom spadło na trzecie miejsce z 15 proc.
Dla wyników operacyjnych grupy TP?w segmencie stacjonarnym ważne może się okazać, że infolinia telekomu odnotowała skokowy wzrost liczby zgłoszeń nadużyć, gdy ruszył rebranding sieci na Orange. W porównaniu z pierwszym tygodniem br. liczba zgłoszeń skoczyła trzykrotnie, do 730 tygodniowo. Przy czym, jak przyznają abonenci, dzwonili już po tym, jak podpisali z umowę z inną siecią.
Grupa TP w prewencyjnej kampanii medialnej zamierza ostrzegać abonentów. Ma nadzieję, że to pomoże, bo według prawników grupy, zgromadzony materiał zwykle nie wystarcza, aby pozwać konkurencję do sądu. Ta zaś zapewnia, że dba o etykę biznesu i szybko kończy współpracę z partnerami, którzy stosują nieuczciwe praktyki.