Spółki będą prowadzić negocjacje w tej sprawie na zasadzie wyłączności. Przedmiotem rozmów będą warunki przeniesienia praw marketingowych i rejestracyjnych oraz kryteria dystrybucji leku. Rynek leku MabThera, preparatu referencyjnego do MabionCD20 w Turcji szacowany jest na około 20-25 mln euro rocznie.
W tym roku Mabion podpisał już w tym zakresie listy intencyjne z firmą farmaceutyczną z Maroko, w sprawie dystrybucji leku w krajach Afryki Północnej: Maroko, Algieria, Tunezja. oraz z firmą farmaceutyczną z Chorwacji, w zakresie dystrybucji leku w wybranych krajach bałkańskich: Chorwacji, Słowenii, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. W przypadku strefy afrykańskiej wartość rynku leku referencyjnego do MabionCD20 w tych krajach szacowana jest na 11-14 mln euro rocznie, a w krajach bałkańskich około 8–10 mln euro rocznie
- Nasza strategia zakłada przeprowadzenie we własnym zakresie rejestracji MabionCD20 na obszarze całej Unii Europejskiej, gdzie system rejestracji leków biopodobnych jest dość dobrze uregulowany. Samodzielnie chcemy sprzedawać leki w Polsce i krajach ościennych, natomiast w pozostałych państwach UE zamierzamy podpisać umowy dystrybucyjne z miejscowymi operatorami. Z kolei w przypadku regionów o słabszym systemie rejestracji, czyli na tzw. rynkach nieuregulowanych, jak na przykład Bałkany, Turcja czy Afryka, zarówno sprzedaż, jak i całą procedurę rejestracji planujemy realizować za pośrednictwem lokalnych, wiodących firm farmaceutycznych. To zapewni oszczędność kosztów i efektywne wprowadzenie naszego produktu na te rynki. Oczywiście produkcja będzie realizowana w zakładach Mabionu w Polsce, a spółka będzie miała udział w przychodach ze sprzedaży leków przez zagranicznych dystrybutorów" – mówi Maciej Wieczorek, prezes Mabion.
Opracowana przez Mabion technologia przeciwciał monoklonalnych umożliwia produkcję leków celowanych, działających wybiórczo na komórki nowotworowe i zapewniających lepszą skuteczność oraz mniejszą toksyczność terapii. Leki stosowane są w leczeniu nowotworów krwi (chłoniaków i białaczek), jak również w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.
Mabion zakończył w grudniu 2011 roku etap wdrożenia przemysłowego (tj. uruchomienia produkcji na skalę przemysłową) leku MabionCD20 oraz uzyskał zezwolenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego na wytworzenie produktów leczniczych do badań klinicznych, czyli tzw. certyfikat GMP (good manufacturing practice).