Od początku tego roku Mabion podpisał podobne umowy z argentyńską firmą w odniesieniu do krajów Ameryki Południowej, marokańską spółką działającą na rynkach Afryki Północnej oraz kostarykańską firmą operującą w krajach Ameryki Środkowej. MabionCD20 to lek biotechnologiczny (czyli wytwarzany przez żywe organizmy w odróżnieniu to klasycznych leków chemicznych) lek biopodobny (działa w podobny sposób co lek referencyjny). Ma być stosowany do walki z reumatoidalnym zapaleniem stawów i rakiem krwi.
Lekiem referencyjnym wobec produktu Mabionu jest MabThera. W Turcji rynek ten jest szacowany na 24 mln euro rocznie i zdaniem spółki rośnie w dwucyfrowym tempie. - Turcja to kolejny już rynek, na który Mabion planuje wprowadzić swoje leki, dzięki współpracy podjętej z lokalnym przedsiębiorstwem farmaceutycznym. Nasz partner – firma ONKO – będzie odpowiedzialny za organizację sprzedaży szpitalnej i udział w przetargach na rynku tureckim. Będzie również ustalał strategię sprzedażową i cenową dla leku - wyjaśnia Maciej Wieczorek, prezes Mabionu. - Zapewni nam to oszczędność kosztów, skuteczne wprowadzenie oraz szeroką dystrybucję naszego produktu na kolejny rynek. Docelowo planujemy związanie się z kilkunastoma światowymi koncernami w ramach strategii poszukiwania lokalnych partnerów marketingowych i dystrybucyjnych z krajów o mniej ściśle uregulowanym systemie rejestracji leków biopodobnych - dodaje. Z kolei na obszarze Unii Europejskiej Mabion zamierza przeprowadzić proces rejestracji leku MabionCD20 we własnym zakresie. Obecnie trwają badania kliniczne nad MabionemCD20 w Polsce i na Litwie. Niedługo ruszą badania w Gruzji i Bośni.
ONKO powstała w 1987 i jest jedną z wiodących firm farmaceutycznych w Turcji specjalizującą się w produktach onkologicznych. Posiada zarówno swoje zakłady produktów gotowych jak i jest dystrybutorem leków (w tym biotechnologicznych) koncernów farmaceutycznych i biotechnologicznych.
Zgodnie z podpisaną umową Mabion przekaże dossier rejestracyjne, know-how oraz prawa marketingowe i dystrybucyjne do leku MabionCD20 na rynek turecki. Z tytułu sprzedaży praw do dossier rejestracyjnego Mabion otrzyma płatności w kwocie 440 tys. Euro rozbite na etapy (po podpisaniu umowy i po uzyskaniu dopuszczenia do obrotu leku Mabion CD20). Koszty dostawy leku (cost of goods) pokrywa firma ONKO. Produkcja MabionuCD20 będzie się odbywała w Polsce. Po wprowadzeniu produktu do obrotu spółka otrzyma płatności pokrywające koszty wytworzenia. Po wprowadzeniu produktu do obrotu w Turcji udział Mabionu w dochodach wyniesie 40 proc. wartości sprzedaży netto.