Exatel zaprosił inwestorów do negocjacji

Exatel, operator z grupy PGE, chce znaleźć nabywcę na Niezależnego Operatora Międzystrefowego.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:02 Publikacja: 28.10.2013 05:03

Exatel zaprosił inwestorów do negocjacji

Foto: GG Parkiet

– Strategia zakłada koncentrację na kliencie biznesowym, dlatego też w ciągu dwóch, trzech miesięcy zdecydujemy, co zrobimy  z NOM-em. Jedną z kilku opcji, które bierzemy pod uwagę, jest jego sprzedaż, ale na razie nie rozmawiamy na ten temat z potencjalnymi zainteresowanymi – informował prezesa Exatela Wojciech Pomykała w sierpniu.

W piątek Exatel wystawił na sprzedaż spółkę Niezależny Operator Międzystrefowy (NOM), którą założył w 1999 roku wraz  z PKN Orlen.

Kiedyś, gdy rynek telefonii stacjonarnej był jeszcze rozdrobniony, NOM był łakomym kąskiem dla firm, budujących skalę biznesu przez przejęcia.  Nie został jednak sprzedany z powodu – jak wyjaśniał ówczesny prezes Exatela Zdzisław Nowak – niewyjaśnionych kwestii formalnoprawnych (w 2010 roku wystąpił m.in. z pozwem wobec Urzędu Komunikacji Elektronicznej, domagając się zwrotu ponad 80 mln zł z tytułu nienależnej opłaty koncesyjnej).

Czy teraz znajdzie się chętny na NOM, będzie zależeć od wyników operacyjnych i finansowych tej firmy oraz ceny, jakiej zażąda Exatel.

O finansach NOM-u niewiele wiadomo. – NOM jest rentowny, ma około 150 tys. klientów, dlatego też nie czujemy presji, aby dążyć do szybkiej sprzedaży – odpowiadał w sierpniu Pomykała, pytany o tempo, w jakim ma być przeprowadzona ewentualna transakcja.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w 2012 r. udział NOM-u w krajowym rynku telefonii stacjonarnej pod względem liczby abonentów wynosił 1,8 proc. i wzrósł w porównaniu z 2011 r. o 0,7 pkt proc.

Jednocześnie można oceniać, że podstawowym źródłem biznesu firmy są klienci obsługiwani za pomocą łączy Telekomunikacji Polskiej. Na podstawie danych regulatora można szacować ich grono na 130 tys. oraz że ubiegłoroczne przychody NOM-u wynosiły około 60 mln zł.

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją