Biomed Lublin poinformował, że w piątek 6 lutego do jego magazynów dotarły pierwsze partie kluczowego preparatu osoczopochodnego, czyli immunoglobuliny ludzkiej (nazwa handlowa: NANOGY). Immunoglobuliny podawane są osobom z silnie osłabionym układem odpornościowym. Otrzymują ją m.in. pacjenci cierpiący z powodu złośliwych nowotworów - szpiczaka mnogiego lub przewlekłej białaczki limfatycznej.
– Z wielką satysfakcją mogę stwierdzić, że nasza spółka poczyniła kolejny ważny krok w kierunku uniezależnienia polskiego rynku od zagranicznych dostaw leków krwiopochodnych, takich jak: immunoglobulina, albumina i czynniki krzepnięcia. Dzięki owocnej współpracy z LFB Biomedicaments konsekwentnie realizujemy plan poszerzenia naszego asortymentu o nowoczesne leki, jakich nie wytwarza jeszcze żadna polska firma – mówi Waldemar Sierocki, prezes zarządu Biomedu.
Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Biomedem a LFB, podmiotem usługowo frakcjonującym polskie osocze należące do spółki, wyprodukowane serie preparatu "NANOGY 5% Immunoglobulina ludzka normalna do podania dożylnego" zostały przebadane w Laboratorium Kontroli Jakości w LFB Biomedicaments. Globalnie immunoglobuliny w różnej formie odpowiadają za ok. połowy całego rynku produktów osoczopochodnych.
W Polsce zgodnie z prawem produkty krwiopochodne przed dopuszczeniem do obrotu na rynku krajowym podlegają Kontroli Seryjnej Wstępnej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Biomed podał, że rozpoczął już procedurę dopuszczenia powyższych produktów do sprzedaży na rynku krajowym.
Spółka, która pod koniec stycznia przeniosła się na GPW z NewConnect, zaznacza, że sprzedaż produktów otrzymanych w procesie frakcjonowania polskiego osocza w ramach współpracy z LFB Biomedicaments będzie mogła mieć bardzo istotny wpływ na jej przychody oraz wyniki finansowe począwszy już od I kwartału tego roku.