Zadania dla władz Cyfrowego Polsatu

Aukcja LTE, refinansowanie długu oraz integracja Plusa i Midasa będą rządzić decyzjami spółki.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:43 Publikacja: 05.03.2015 05:13

Zadania dla władz Cyfrowego Polsatu

Foto: GG Parkiet

Wyniki finansowe Grupy Cyfrowy Polsat w IV kwartale były zbieżne z oczekiwaniami analityków i tym samym rynku nie zaskoczyły również rezultaty grupy za cały zeszły rok.

Zagraniczne instytucje interesuje dziś, kiedy i na jakich warunkach grupa wyjdzie na rynek z zamiarem refinansowania obligacji nominowanych w euro i dolarach (około 4 mld zł). To dług przejęty przez platformę satelitarną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka wraz z Polkomtelem. Gracze w Warszawie zastanawiają się zaś, na jakich warunkach Cyfrowy Polsat przejmie Midasa i jak będzie wyglądać w takiej chwili ta budująca dla operatorów detalicznych miliardera sieć LTE spółka. Dla wszystkich ważne będzie, jak zakończy się trwająca aukcja częstotliwości 800 i 2600 MHz, w której startuje Polkomtel, spółka zależna Cyfrowego Polsatu.

Czekają na okazję?

O tym, że Grupa Cyfrowy Polsat przymierza się do refinansowania, mówił nam w niedawnym wywiadzie jej nowy szef Tomasz Gillner-Gorywoda. W środę zarząd omówił korzyści, jakie wynikałyby z takiego ruchu. Podał m.in., że koszt odsetek w skali roku spadłby o 300 mln zł. – Nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do sposobu i czasu refinansowania – zapewniał Tomasz Szeląg, odpowiedzialny w zarządzie Cyfrowego Polsatu za finanse.

– Moim zdaniem grupa zaczeka, aż minie okres, w którym za wykup trzeba zapłacić dodatkową premię. Chyba że zdarzy się okazja rynkowa, taka jak spadek kursu dolara czy euro – uważa Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK. Realizacja pierwszego wariantu oznacza, że firma zaciągnie nowy dług w lutym 2016 r.

Menedżerowie Cyfrowego Polsatu kładli nacisk na nowe porozumienie z Midasem, także kontrolowanym przez Solorza-Żaka. W ciągu czterech lat Plus ma zakupić od grupy Midasa 1,57 miliarda gigabajtów mobilnego internetu za 3,8 mld zł.

Miliardy na „Projekt 800"

Zamówienie o takich parametrach złożył Plus, dla którego Midas buduje od kilku lat sieć LTE, ponosząc konsekwencje roli podwykonawcy.

Należą do nich m.in. wysokie koszty i w efekcie – straty. Gros kosztów Midasa to wynajem masztów od Plusa na potrzeby budowy sieci. Koszty związane z siecią wyniosły w zeszłym roku ponad 400 mln zł. Kilkadziesiąt procent tej sumy (według Szeląga ponad 300 mln zł) zasiliło przychody Plusa, który mógł się pochwalić niewielkim, 1,7-proc. spadkiem obrotów w 2014 r.

Kolejnym etapem inwestycji miliardera jest uruchomienie sieci w paśmie 800 MHz – na razie tym posiadanym przez Sferię. Według prezesa Midasa Krzysztofa Adaszewskiego pierwsze nadajniki mogą ruszyć za kilka tygodni.

[email protected]

Technologie
All In! Games: audytor odmawia wydania opinii. Co na to zarząd?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Firmy robią zbyt mało, by stawić opór hakerom
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach