Sisu uważa, że pozwani kupując akcje telekomu działali w porozumieniu oraz, że w efekcie, zgodnie z przepisami dotyczącymi rynku kapitałowego, powinni byli ogłosić wezwanie do zapisywania się na akcje Netii.
"Roszczenie objęte żądaniem pozwu jest oparte na zarzutach rzekomego działania Pozwanych w porozumieniu, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o ofercie publicznej (...), co rzekomo spowodowało niedopełnienie w terminie obowiązków w zakresie: (i) ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę Akcji stosownie do art. 72 ust. 1 pkt 1 i art. 73 ust. 1 ww. ustawy, oraz (ii) zawiadamiania KNF oraz Netia, w trybie art. 69 ww. ustawy, o zmianach stanu posiadania Akcji przez Pozwanych, wynikających z łącznego przekroczenia poszczególnych (określonych w powyższym przepisie) progów ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netia" - czytamy w komunikacie Mennicy Polskiej.
Mennica wskazuje, że na razie tylko jej spółka zależna otrzymała pozew. "W ocenie Tower S.K.A., podobnie jak i samej spółki, pozew jest oczywiście bezzasadny, wobec całkowitej bezpodstawności zarzutów formułowanych przez powoda" - uważa zarząd Mennicy. Przypomina, że Tower S.K.A. nie jest ona akcjonariuszem Netia i nie była nim w dniu złożenia pozwu, w związku z czym - zdaniem Mennicy - pozew wystosowany przeciwko tej firmie jest chybiony.
Mennica i jej firma zależna "zamierzają przeciwstawiać się żądaniom powoda czynnie uczestnicząc w postępowaniu sądowym" - czytamy w komunikacie.
Sisu, zgodnie z danymi GPW, posiada 12,73 proc. akcji Netii. Grupa Mennicy Polskiej i FIP11 FIZ AN - w sumie blisko 36 proc. walorów.