Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.01.2016 05:14 Publikacja: 19.01.2016 05:14
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski
„W mojej ocenie była to decyzja ratunkowa, mająca na celu nie tyle dobro inwestora, ile ratowanie spółki medialnej. Mam duże wątpliwości, czy utrzymywanie tak dużego zaangażowania w tej spółce ma sens" – powiedział Jackiewicz w wywiadzie, a jego wypowiedź szybko zacytowały agencje informacyjne. Pytany był o udziały PTE PZU w Agorze.
Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU SA (OFE PZU Złota Jesień oraz DFE PZU) to największy instytucjonalny akcjonariusz mediowej grupy. Według ostatnich danych należy do niego prawie 16 proc. kapitału Agory i prawie 12 proc. głosów na WZA. – To była trochę sprowokowana wypowiedź, ale nie zdarzyło się jeszcze wcześniej, by minister wypowiadał się o portfelu OFE spółki państwowej – zauważa jeden z analityków anonimowo, dodając, że fundusz samodzielnie zarządza inwestowanymi środkami. – Choć giełda zna już takie przypadki, jak np. ten Ciechu, gdy na wezwanie spółki należącej do Kulczyk Investments odpowiedział nie tylko Skarb Państwa, ale także OFE PZU Złota Jesień, podczas gdy pozostałe OFE tego nie zrobiły – zauważa rozmówca „Parkietu". Analitycy podkreślają też, że trudno nazwać inwestycję PTE PZU „ratowaniem" Agory w sytuacji, gdy akcje skupowane były z giełdy, od innych jej akcjonariuszy i w czasie, w którym spółka nie poszukiwała dodatkowych środków na żadne strategiczne cele.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Informatyczna grupa wypracowała w I kwartale 2025 r. solidne wyniki. Jakie będą kolejne miesiące?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Początek roku na rynku rodzimych spółek technologicznych zaczął się słabo – przez pierwsze trzy miesiące zrealizowano jedynie 35 transakcji wysokiego ryzyka. Branży doskwiera deficyt zagranicznych inwestorów.
Polska spółka podpisała kontrakt z firmą Aplikacje Krytyczne. Będzie świadczyć usługi dla systemu e-Urząd Skarbowy. Wartość umowy może sięgnąć 44,6 mln zł. To niemal tyle samo, ile wynosi kapitalizacja firmy na giełdzie.
Pierwszy kwartał 2025 roku minął giełdowym telekomom bez fajerwerków. Rok temu miały nadzwyczajne zyski, których w tym roku nie dało się powtórzyć. Kolejne kwartały będą wyglądać lepiej. Nie tylko dlatego, że Orange Polska właśnie sprzedał spółkę handlującą energią.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Polska firma podpisała warunkową umowę nabycia Data Desk, spółki działającej w Ameryce Północnej i Południowej. Rynek transakcję ocenił pozytywnie. Kurs rośnie o prawie 7 proc.
Informatyczna spółka miała udany zeszły rok. Zwiększyła przychody i zyski. Jaki będzie 2025 rok?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas