Selvita, największa firma biotechnologiczna w Europie Środkowo–Wschodniej działająca w obszarze odkrywania i rozwoju leków, otrzymała zgodę od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków na dopuszczenie związku SEL24 do badań klinicznych z udziałem pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę szpikową. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na tę informację. Pół godziny po starcie sesji akcje krakowskiej spółki drożeją o prawie 5 proc., do 23,01 zł.

SEL24 jest innowacyjnym, doustnym związkiem, którego mechanizm działania polega na zahamowaniu kinaz PIM oraz FLT3, powiązanych z procesem nowotworzenia. Jest to pierwsza na świecie substancja o takim mechanizmie działania i na tak zaawansowanym etapie badań.

SEL24 przejawia potencjał terapeutyczny w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, jak również innych nowotworów hematologicznych, takich jak: chłoniaki nieziarnicze, ziarnica złośliwa oraz szpiczak mnogi. Ponadto, SEL24 zwiększa efektywność leczenia w modelach zwierzęcych w terapii współtowarzyszącej z obecnie stosowanymi lekami.

Kolejnym krokiem prac nad SEL24 będzie uzyskanie opinii lokalnych komisji etycznych działających przy wiodących szpitalach w Stanach Zjednoczonych, w których planowane jest przeprowadzenie pierwszej fazy badań klinicznych związku SEL24 oraz podpisanie wymaganych umów z powyższymi ośrodkami.

Spółka planuje, że podawanie SEL24 pacjentom rozpocznie się w czwartym kwartale tego toku.