Autorzy rekomendacji uważają, że Orange Polska pokaże dalsze bardzo silne osłabienie marży EBITDA w III kwartale 2016 r. Zakładają jej spadek o 3 pkt. proc. do zaledwie 29 proc.
- Co więcej, poziom zadłużenia netto do EBITDA może przekroczyć 2,2x (oficjalny cel), poddając w wątpliwość, czy spółka będzie w stanie utrzymać swój docelowy (średniookresowy) poziom DPS w wysokości 0,25 zł - podkreślają analitycy brokera.
Zdaniem ekspertów biura sytuacja Netii jest zupełnie inna niż Orange. - Presja na jej EBITDA pozostaje silna, a bardzo znaczne wydatki inwestycyjne będą prawdopodobnie oznaczać negatywny poziom wolnych przepływów pieniężnych netto w latach 2017-18. Jednocześnie uważamy, że następna wypłata dywidendy może być atrakcyjna, przeciwdziałając erozji ceny akcji spółki w krótkim terminie - stwierdzili.
Analitycy brokera dostrzegają wiele czynników ryzyka w branży telekomunikacyjnej (operatorzy CaTV oraz ich kontrofensywa FTTH, potencjalny nowy i agresywny inwestor w Play, podatek telekomunikacyjny), zalecają więc dużą ostrożność w tym segmencie.
W swoich prognozach na III kwartał nie spodziewają się zmian tendencji w kluczowych wskaźnikach operacyjnych ani w Orange, ani w Netii. - Uważamy, że brak sprzedaży infrastruktury Orange Polska osłabi sprzedaż ogółem, a zakładane relatywnie wysokie koszty reklamy powinny obniżyć marżę EBITDA do zaledwie 28,2 proc., spadek o 3 pkt proc. licząc rok do roku. Uważamy jednak, że poziom zadłużenia netto do EBITDA (po wypłacie dywidendy) powyżej 2,2x to mimo wszystko główna zła wiadomość – podsumowują.