Telekomy na celowniku analityków

Analitycy Domu Maklerskiego BZ WBK utrzymali rekomendację "trzymaj" dla Netii i "sprzedaj" dla Orange Polska.

Aktualizacja: 06.02.2017 14:45 Publikacja: 18.10.2016 18:16

Telekomy na celowniku analityków

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik rw Robert Wójcik

Autorzy rekomendacji uważają, że Orange Polska pokaże dalsze bardzo silne osłabienie marży EBITDA w III kwartale 2016 r. Zakładają jej spadek o 3 pkt. proc. do zaledwie 29 proc.

- Co więcej, poziom zadłużenia netto do EBITDA może przekroczyć 2,2x (oficjalny cel), poddając w wątpliwość, czy spółka będzie w stanie utrzymać swój docelowy (średniookresowy) poziom DPS w wysokości 0,25 zł - podkreślają analitycy brokera.

Zdaniem ekspertów biura sytuacja Netii jest zupełnie inna niż Orange. - Presja na jej EBITDA pozostaje silna, a bardzo znaczne wydatki inwestycyjne będą prawdopodobnie oznaczać negatywny poziom wolnych przepływów pieniężnych netto w latach 2017-18. Jednocześnie uważamy, że następna wypłata dywidendy może być atrakcyjna, przeciwdziałając erozji ceny akcji spółki w krótkim terminie - stwierdzili.

Analitycy brokera dostrzegają wiele czynników ryzyka w branży telekomunikacyjnej (operatorzy CaTV oraz ich kontrofensywa FTTH, potencjalny nowy i agresywny inwestor w Play, podatek telekomunikacyjny), zalecają więc dużą ostrożność w tym segmencie.

W swoich prognozach na III kwartał nie spodziewają się zmian tendencji w kluczowych wskaźnikach operacyjnych ani w Orange, ani w Netii. - Uważamy, że brak sprzedaży infrastruktury Orange Polska osłabi sprzedaż ogółem, a zakładane relatywnie wysokie koszty reklamy powinny obniżyć marżę EBITDA do zaledwie 28,2 proc., spadek o 3 pkt proc. licząc rok do roku. Uważamy jednak, że poziom zadłużenia netto do EBITDA (po wypłacie dywidendy) powyżej 2,2x to mimo wszystko główna zła wiadomość – podsumowują.

W przypadku Netii przypuszczają, że  III kwartał 2016 r. zapewne będzie ostatnim kwartałem, kiedy EBITDA i wolne przepływy pieniężne netto będą solidne, zanim obiecane inwestycje (koszty operacyjne i nakłady inwestycyjne) dadzą o sobie znać, Co ich zdaniem powinno już nastąpić już od IV kwartału 2016 br.

Technologie
XTPL rozwija biznes, ale wolniej niż zakładał rynek
Technologie
Drugie półrocze przyniesie ożywienie na rynku VC. A symptomy już widać
Technologie
Prezes UKE: Deregulacja Orange może przynieść wzrost inwestycji
Technologie
ChatGPT wchodzi w e-handel. Analityk przewiduje: udział Allegro może słabnąć
Technologie
Deregulacja: UKE chce zdjąć ostatnie obowiązki Orange Polska na rynku internetu
Technologie
Brand24 najdroższy w giełdowej historii