– Wykorzystanie nowoczesnych technologii w sektorze publicznym i obrocie gospodarczym świadczy o poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego państw – twierdzi Tomasz Kuciel, prezes Edisona. Jego zdaniem nadchodzi rewolucja w obszarze elektronicznej wymiany danych, polegająca na całkowitej rezygnacji z papieru. – Wystarczy wspomnieć o rządowym programie „Od papierowej do cyfrowej Polski", którego celem jest rozwój e-państwa i cyfryzacja gospodarki. Wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to tylko początek zmian zainicjowanych wieloma aktami prawnymi; wkrótce możemy się spodziewać wdrożenia Centralnego Rejestru Faktur, który stanie się z jednej strony kolejnym narzędziem uszczelniającym system podatkowy, a z drugiej upowszechniającym stosowanie przetwarzalnych e-fakur - wymienia Kuciel. Prezes Edisona przewiduje, że obrany przez administrację publiczną kierunek zmian w zakresie cyfryzacji będzie sprzyjał pozyskiwaniu klientów zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.

W kolejnych miesiącach działania Edisona koncentrować się będą na poszerzeniu zakresu usług opartych na nowych rozwiązaniach klasy WebEDI (webowa wersja EDI) oraz dalszym rozwoju narzędzi służących do obsługi rosnącego rynku faktur elektronicznych. Zdaniem Kuciela informacja jest dziś jednym z najważniejszych „aktywów" w firmie. – Przeciwdziałanie zagrożeniom, takim jak utrata danych, nieuprawniony dostęp lub przerwy w działaniu systemu informatycznego, jest dziś kluczowe dla każdej odpowiedzialnej organizacji – zauważa Kuciel. Zgodnie z szacunkami Billentis z maja bieżącego roku wartość globalnego rynku e-fakturowania wzrośnie z 3,3 mld euro w 2017 r., do 16,1 mld euro w 2024 r. Rozwojowi branży sprzyjają zmiany legislacyjne.

Edison jest pierwszym operatorem EDI (elektronicznej wymiany danych) w Polsce. Firma powstała w 1996 r. i od ponad 20 lat nieprzerwanie świadczy usługi elektronicznej wymiany danych. Od 2012 r. akcje spółki notowane są na NewConnect.