Jest ona warunkiem koniecznym do tego, żeby spółka porozumiała się z wierzycielami. Za emisją zapewne zagłosuje informatyczny Cron, który w ostatnich miesiącach systematycznie zwiększa zaangażowanie w kapitale i daje do zrozumienia, że chce się związać ze spółką na dłużej.
Jest też znaczącym akcjonariuszem informatycznego Simple, co rodzi pytanie o możliwość nawiązania współpracy przez giełdowe spółki. Zapytaliśmy Cron, czy taki scenariusz jest rozważany.
– Zawsze możliwe jest nawiązanie współpracy korzystnej dla obu stron, a ponieważ spółki są bardziej komplementarne niż konkurencyjne, to prawdopodobieństwo wzrasta – odpowiedział nam zarząd.
Simple oferuje przede wszystkim systemy ERP, wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem, oraz narzędzia CRM do zarządzania relacjami z klientami. Ma mocną pozycję w sektorze medycznym i uczelni wyższych. Od 2016 r. w spółce trwa reorganizacja, dzięki której zamierza ona w dwucyfrowym tempie zwiększyć przychody i zyski. Deklaruje, że będzie nadal wypłacać dywidendę.
Sygnity jest w diametralnie innej sytuacji. Priorytetem dla grupy jest teraz porozumienie się z wierzycielami. Jej biznes od dłuższego czasu przynosi straty, a najmocniej ciążą jej zawarte na niekorzystnych warunkach umowy w sektorze publicznym, szczególnie projekt e-Podatki, który realizuje na zlecenie Ministerstwa Finansów. To w dużej mierze przez e-Podatki spółka musiała zrobić znaczące odpisy, przez co naruszyła kowenanty.