Telekomunikacja: Radiowe puzzle UKE

Ku końcowi zmierzają zainicjowane przez T-Mobile Polska rozmowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej z operatorami komórkowymi o uporządkowaniu spraw częstotliwości radiowych w zakresach 1800 i 900 MHz.

Publikacja: 31.07.2017 06:00

Telekomunikacja: Radiowe puzzle UKE

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Kudowicz

Telekomy przedstawiły UKE swoje propozycje, a „Parkiet" poznał ich zarys. Sformułowane oczekiwania spółek, w tym giełdowych Orange Polska, Playa i Polkomtela (Grupa Cyfrowy Polsat), wykluczają się wzajemnie.

W uproszczeniu: telekomy chcą zwykle innego sąsiedztwa bloków częstotliwości w eterze, a każdy chciałby uzyskać więcej pasma, niż ma do tej pory, by poprawić parametry mobilnego dostępu do internetu i ograniczyć koszty sprzętu.

Raczej nie zanosi się też, aby ostro rywalizujące o rzadkie zasoby firmy porozumiały się same, choć słychać, że próbują.

Dlatego decyzje o porządkowaniu pasma 900 i 1800 MHz będzie musiał podjąć najprawdopodobniej prezes UKE Marcin Cichy. Z naszych informacji wynika, że telekomy spodziewają się decyzji regulatora w najbliższy poniedziałek. To na ten dzień wyznaczone jest spotkanie w UKE poświęcone tej tematyce.

Sprawa jest bardziej złożona. Z jednej strony dotyka kwestii bardzo technicznych, od których zaczęły się rozmowy. Chodzi o wykorzystanie małych bloków częstotliwości, tzw. separacyjnych, niegdyś potrzebnych, aby nie dochodziło do zakłóceń nadajników. Z drugiej strony sprawa stanowi element większej układanki.

Dotyczy bowiem zakresu częstotliwości (1800 MHz), o których rozdysponowanie UKE przegrał w sądach sprawę z T-Mobile Polska. Pisaliśmy o niej wielokrotnie. Stanowi ona jedno z ryzyk opisywanych przez Grupę Cyfrowy Polsat w sprawozdaniach.

Chodzi o to, że sąd nakazał UKE powtórzyć przetarg z 2007 roku, w którym spółki przejęte i wchłonięte potem przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka wygrały pasmo 1800 MHz. Cyfrowy Polsat świadczy dzięki nim do dziś usługi mobilnego internetu LTE. Jak się dowiadujemy, UKE właśnie przygotowuje się do realizacji decyzji sądu. Niewykluczone, że w ciągu kilkunastu dni dowiemy się, jak zamierza się do niej dostosować.

T-Mobile stoi na stanowisku, że UKE powinien najpierw doprowadzić do zwolnienia pasma, a następnie powtórzyć przetarg. Z naszych informacji wynika, że regulator – ze względu na użytkowników usług LTE Grupy Cyfrowy Polsat – znalazł rozwiązanie, którego konsumenci nie odczują.

Teoretycznie Cyfrowy Polsat ma powód, aby dążyć do porozumienia z T-Mobile. W praktyce to nie grupa miliardera przegrała spór i może mieć roszczenia wobec państwa. To, że potrafi prowadzić spory prawne skutecznie, wiadomo nie od dziś.

IT
Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował
Technologie
Prześwietlamy fuzje i przejęcia w sektorze IT. Jakie ciekawe trendy widać?