T-Mobile chce dostępu do światłowodów Orange

Można się było tego spodziewać. Po tym, jak Cyfrowy Polsat ogłosił zakup Netii, T-Mobile nie miał innego wyjścia jak zacząć rozmowy o dostępie do światłowodów z Orange. Ruszyły negocjacje warunków tej współpracy.

Publikacja: 20.12.2017 10:41

T-Mobile chce dostępu do światłowodów Orange

Foto: parkiet.com

Orange Polska poinformował dziś, że zaczął negocjacje T-Mobile Polska, w efekcie których T-Mobile uzyska dostęp do sieci światłowodowej budowanej przez pierwszą z firm.

Na razie we wtorek telekomy podpisały list intencyjny, zgodnie z którym postanowiły rozpocząć negocjacje na temat warunków kontraktu. Mają się one zakończyć do końca czerwca 2018 r..

Z komunikatu Orange wynika, że T-Mobile ma uzyskać dostęp do sieci światłowodowej w budynkach wielorodzinnych w modelu hurtowego dostępu (ang. Bitstream Access - BSA) na obszarach nieregulowanych.

Telekomy ustaliły na razie, że Zgodnie z najważniejszymi założeniami komercyjnymi, T-Mobile zapłaci z tego tytułu na rzecz Orange Polska:

• opłatę wstępną za dostęp do budynków wielorodzinnych zamieszkałych przez klientów indywidualnych

• opłatę miesięczną za dostęp szerokopasmowy za każdego aktywnego klienta

• opłatę instalacyjną za przyłączenie każdego łącza szerokopasmowego.

Orange nie podał na razie szacunków przychodów, jakie może uzyskać za sprawą tej umowy. To zapewne zależeć będzie od rozmachu T-Mobile Polska. To, że ta ostatnia firma chce wejść na rynek światłowodowy i zbudować ofertę konwergentną dla klientów indywidualnych słychać było od około 2 lat.  Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska mówił ostatnio, że firma chce zacząć świadczyć usługi światłowodowe w przyszłym roku i z jego słów wynikało, że stanie się to pod koniec roku.

Orange informuje dziś jedynie, że "podjęcie współpracy hurtowej przyczyni się do poprawy monetyzacji inwestycji Orange Polska w sieć światłowodową, maksymalizacji wykorzystania infrastruktury Orange Polska oraz przyspieszenia konwergencji usług telekomunikacyjnych na rynku polskim".

Do tej pory z sieci szerokopasmowego dostępu Orange na zasadach hurtowych w największym stopniu korzystała Netia. Telekom ten korzystał przy tym z łączy starszego typu, posiłkując się decyzjami Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W 2016 r. Orange wynegocjował z Netią dostęp do sieci FTTH Telefonii Dialog w modelu LLU. Swoją drogą, ciekawe będzie, czy umowa ta po przejęciu Netii przez Cyfrowy Polsat zostanie utrzymana w mocy.

W końcu września rozbudowywana sieć światłowodowa Orange Polska miała zasięg 2,1 mln gospodarstw domowych, a licząc umowy takie jak ta z Dialogiem - 2,3 mln gospodarstw domowych. Niedawno telekom podał, że podłączył 200-tysięcznego abonenta światłowodu.

Technologie
Start-upy bez pieniędzy. „Panuje lęk przed ryzykiem”
Technologie
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja?
Technologie
Minecraft nie wystarczył. Półrocze kin pod kreską
Technologie
Jakie wyniki Orange Polska w II kwartale? Pierwsze prognozy
Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu