Orange Polska: Pół roku na negocjacje

Do końca czerwca 2018 roku potrwać mogą negocjacje warunków udostępnienia sieci światłowodowych Orange Polska na rzecz T-Mobile Polska, który chce świadczyć usługi dostępu FTTH klientom indywidualnym, proponując pakiety z usługami mobilnymi.

Publikacja: 21.12.2017 05:00

Orange Polska: Pół roku na negocjacje

Foto: Bloomberg

 

W środę kurs akcji Orange rósł (nawet do ponad 6 zł), gdy spółka poinformowała, że podpisała z T-Mobile list intencyjny, na mocy którego firmy rozpoczęły rozmowy. Jeśli porozumieją się, giełdowa firma udostępni T-Mobile na zasadach komercyjnych sieci światłowodowe (FTTH) w budynkach wielorodzinnych na obszarach nieobjętych regulacją.

O jaką część gotowej sieci Orange chodzi, Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, nie zdradza. Podaje tylko, że umowa nie obejmie sieci obcych, czyli Netii czy wielkopolskiej Inei.

T-Mobile zaś poinformował, że chce skorzystać z potencjału całej sieci FTTH Orange, także na obszarach regulowanych, czyli do 5 mln gospodarstw domowych w 2020 r. Skorzysta zatem też z hurtowej oferty ramowej Orange, zaakceptowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, której negocjować nie musi.

T-Mobile uiści Orange trzy rodzaje opłat: jednorazową za dostęp do budynku, z tytułu hurtowej usługi szerokopasmowej (w modelu BSA – obecnie około 36 zł) oraz – trzecią – opłatę za przyłączenie każdego łącza szerokopasmowego (teraz około 150 zł). Czy poziom tych opłat został już ustalony przez firmy czy nie – żadna ze stron nie chciała w środę powiedzieć.

Umowa z T-Mobile o BSA może nie być jedyną. – Rozmawiamy z Orange o dwustronnej umowie udostępniania światłowodów w modelu BSA – mówi nam Janusz Kosiński, prezes Inei. – Myślę, że zamkniemy rozmowy w I półroczu 2018 r. – dodaje. Jak wyjaśnia, termin wiąże się z ustaleniami, które firmy budujące FTTH prowadzą pod auspicjami UKE.

– Jestem zdania, że cena ta powinna być inna w przypadku bloków wielorodzinnych, a inna dla jednorodzinnych. Nie różnimy się tu zbyt w podejściu od Infracapital czy Orange – mówi nam Kosiński. ziu

Technologie
Prawnik dzieci Zygmunta Solorza o sporze o sukcesję: do ugody wystarczy dobra wola
Technologie
Start-upy bez pieniędzy. „Panuje lęk przed ryzykiem”
Technologie
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja?
Technologie
Minecraft nie wystarczył. Półrocze kin pod kreską
Technologie
Jakie wyniki Orange Polska w II kwartale? Pierwsze prognozy
Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden