WIG-informatyka od kilkunastu miesięcy jest pod mocną presją, ale w ostatnich tygodniach daje się zauważyć odbicie. Od ubiegłorocznego minimum, które indeks zanotował 16 listopada, urósł ponad 5 proc. i wrócił powyżej poziomu 2 tys. pkt.
W górę idzie też indeks spółek innowacyjnych, którego obliczanie zainaugurowaliśmy podczas ubiegłorocznego Forum Inwestycyjnego „Parkietu". Wskaźnik tworzy 30 firm – głównie reprezentantów branży IT, biotechnologii oraz medycyny. Sytuacja każdej ze spółek jest inna i trudno je sprowadzić do wspólnego mianownika. Widać jednak, że na przestrzeni ostatnich lat tworzący je indeks mocno góruje nad WIG. Od 2015 r. różnica wynosi niemal 48 pkt proc.
Najwięksi pod lupą
Indeks ważony jest kapitalizacją poszczególnych firm. Największe są pakiety CD Projektu, Asseco Poland, Comarchu, Mabionu i LiveChatu. Ten pierwszy, po kilkuletniej nieprzerwanej fali zwyżek, jesienią 2017 r. zanotował wyraźną korektę. Kurs spadł poniżej psychologicznej granicy 100 zł, ale i tak jest o niemal połowę wyżej niż 12 miesięcy temu. Trudno wyrobić sobie jednoznaczną opinię o potencjale CD Projektu w oparciu o rekomendacje, bo zawarte w nich ceny docelowe zaskakująco mocno się różnią. Bardziej zgodni są analitycy w ocenie Asseco Poland. W stosunku do tej spółki dominuje stosunek neutralny. Trudna sytuacja na rynku publicznym bije w wyniki informatycznej grupy i ma to odzwierciedlenie w modelach analitycznych brokerów. Zwracają również uwagę na prawdopodobną utratę dużego kontraktu w ZUS oraz na ostatnie roszady w aktywach (m.in. przejęcie Macrologic przez Asseco Business Solutions i sprzedaż pakietu w izraelskiej Formula Systems).
Natomiast wspomniany kontrakt w ZUS przechodzi w ręce Comarchu, którego notowania w ostatnich tygodniach rosły. Zdaniem analityków potencjał do zwyżki jeszcze istnieje. Krakowska spółka po latach wypełnionych inwestycjami w 2018 r. powinna zacząć spijać śmietankę, choć nie bez znaczenia dla jej wyników będą rosnące koszty pracy w branży IT. W niełasce inwestorów nadal jest natomiast wrocławski LiveChat, którego wycena oscyluje w okolicach 40 zł za akcję (latem 2017 r. zbliżała się do 60 zł), mimo iż niedawno spółka pochwaliła się rekordową liczbą nowych klientów i zasygnalizowała wypłatę zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Planowanym dniem ustalenia prawa do wypłaty jest 10 stycznia.