– Nowa ugoda to, upraszczając, zakończenie wykonywania umowy inwestycyjnej z dnia 24 lipca 2010 r., w ramach której Komputronik oddał kontrolę nad spółką Karen, w zamian gwarantując sobie zbycie pakietu kontrolnego akcji po określonej cenie – mówi prezes i akcjonariusz Komputronika Wojciech Buczkowski. Dodaje, że poprzednia ugoda, z października 2014 r., miała ten sam charakter, choć przeniesieniu podlegały inne aktywa, jednak wartość ekonomiczna była niemal tożsama.
– Służby finansowo-księgowe Komputronika, co jest uzgodnione z aktualnym audytorem, zamierzają rozliczyć przedmiot ugody m.in. poprzez korektę zapisów księgowych z lat ubiegłych (przede wszystkim z 2010 roku) – sygnalizuje prezes. Dodaje, że najpewniej zmianom ulegną wartości udziałów w niektórych spółkach zależnych, powstaną też nowe aktywa. W bieżącym sprawozdaniu zostaną wpisane koszty prawne i inne, związane z zawarciem i wykonaniem ugody. – Będą mieć charakter jednorazowo poniesionego kosztu. Wielkość tych kosztów i korekt nie wpłynie zasadniczo na bieżący rachunek zysków i strat, nie jest spodziewane poniesienie straty za obecny rok finansowy – reasumuje szef spółki.
Ugoda reguluje zakończenie, umorzenie, rozwiązanie, wycofanie wniosków i wiele innych czynności prawnych w blisko stu sprawach, m.in. procesach i postępowaniach administracyjnych. Na jakim etapie jest finalizacja porozumienia?
– Dwa z trzech warunków zawieszających wykonanie ugody są na ukończeniu, a strony aktywnie działają w celu domknięcia ostatnich szczegółów, niezbędnych do ich zamknięcia, po których realizacji pozostanie do wykonania jedynie jedna ugoda sądowa – mówi Michał Królikowski, ekspert z kancelarii Królikowski Marczuk Geromin Adwokaci i Radcowie, współpracującej z Komputronikiem. Dodaje, że realia prawne w Polsce niejednokrotnie powodują, że czynności, które wydawałyby się proste, wymagają sporo czasu. – Jednakże ugoda jest tak skonstruowana, aby uwzględnić niezbędny czas do wykonania poszczególnych warunków i zapewnić jej finalizację – podkreśla.
Kurs Komputronika w ostatnich miesiącach utrzymuje się na stabilnym poziomie w przedziale 5,5–6 zł. Niedawno spółka pochwaliła się stosunkowo dobrymi wynikami za IV kwartał kalendarzowy 2017 r. Zarząd sygnalizuje, że kolejne okresy też zapowiadają się dobrze. W 2017 r. rodzina Buczkowskich ogłosiła wezwanie, ale nie udało jej się skupić zamierzonej liczby walorów.