Asbis zapowiada dalszą poprawę rentowności biznesu

Cypryjski dystrybutor sprzętu IT zeszły rok może zaliczyć do udanych, a ten ma być jeszcze lepszy. Jak będą sobie radzić krajowi gracze, tacy jak AB, ABC Data czy Action?

Publikacja: 28.02.2018 04:05

Publikacja dobrych wyników Asbisu za IV kwartał stała się pretekstem do realizacji zysków przez inwestorów. Akcje we wtorek taniały, ale nadal są wyraźnie droższe niż na początku roku. Zdaniem analityków kurs ma potencjał wzrostu, ponieważ spółka systematycznie poprawia wyniki, a wyceniana jest ze znaczącym dyskontem wobec lokalnych i zagranicznych konkurentów.

Kraje byłego ZSRR liderem

Kapitalizacja Asbisu sięga 200 mln zł. Grupa zrealizowała (skorygowaną w górę) prognozę finansową na 2017 r. i zapowiada dalszą poprawę rentowności. Zamierza wkrótce podać plan na 2018 r. W samym IV kwartale zwiększyła przychody o 49 proc., do 542 mln USD. Z kolei w całym 2017 r. zysk netto przekroczył 6,9 mln USD, w porównaniu z 4,6 mln USD w 2016 r. Uwagę zwracają dobre przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Były o 45 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Asbis zasygnalizował, że w 2018 r. oczekuje wzrostu w każdym segmencie biznesu. W zeszłym roku motorem napędowym wyników były m.in. smartfony, tablety, laptopy i dyski SSD. Grupa zapowiada też rozwój w segmentach, które na razie dopiero raczkują, ale mają duży potencjał. Mowa tu m.in. o rozwiązaniach związanych z internetem rzeczy i sztuczną inteligencją.

Za największą część przychodów Asbisu odpowiadają kraje byłego ZSRR (48,5 proc.) oraz Europa Środkowo-Wschodnia (33,4 proc.). Na kolejnych miejscach są Bliski Wschód i Afryka oraz Europa Zachodnia. W 2017 r. sprzedaż w krajach byłego ZSRR wzrosła o 62 proc., a w Europie Środkowo-Wschodniej o około 16 proc.

Polska pod lupą

Na GPW jest notowanych jeszcze trzech dystrybutorów IT, ale są to spółki krajowe: AB, ABC Data oraz Action. Zmagają się z presją na marże (o rynek zaciekle walczą zagraniczne koncerny na czele z Also), wzrostem kosztów wynagrodzeń, fiskusem (Action) oraz trwającym już drugi rok zastojem w sektorze zamówień publicznych.

W środę swoje wyniki za II kwartał obecnego roku obrotowego ogłosi AB, czyli największy gracz w naszym kraju. Analitycy DM BOŚ spodziewają się spadku zysków, ale jednocześnie zakładają niższe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy (w związku ze spowolnieniem wzrostu sprzedaży) i oczekują zmniejszenia wskaźnika dług netto/EBITDA na koniec roku 2017/2018 do 2,4 w porównaniu z 2,9 w 2016/2017.

Wynikom dystrybutorów pomaga natomiast postępująca cyfryzacja. Zarządy liczą też na ożywienie w sektorze publicznym. – W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. obserwowaliśmy całkowity zastój w przetargach publicznych oraz na rynku komercyjnym. Wyraźne odbicie nastąpiło w ostatnim kwartale 2017 r. i było również widoczne w styczniu, co możemy odczytywać jako początek trendu – uważa Paweł Ryniewicz, dyrektor sprzedaży i marketingu w dziale rozwiązań zaawansowanych ABC Daty. Dodaje, że nastąpił duży wzrost sprzedaży infrastruktury (serwery, akcesoria, przełączniki). – Pojawia się również coraz więcej zapytań w mniejszych postępowaniach – informuje Ryniewicz.

Technologie
TiVi Foundation zmieniła szefów Cyfrowego Polsatu
Technologie
XTPL rozwija biznes, ale wolniej niż spodziewał się rynek
Technologie
Resort cyfryzacji proponuje ułatwienia dla telekomów
Technologie
XTPL rozwija biznes, ale wolniej niż zakładał rynek
Technologie
Drugie półrocze przyniesie ożywienie na rynku VC. A symptomy już widać
Technologie
Prezes UKE: Deregulacja Orange może przynieść wzrost inwestycji