E-podpis od Asseco się rozpędza

Postępująca cyfryzacja sektora ochrony zdrowia rodzi wiele szans dla prywatnych dostawców usług informatycznych. Coraz mocniej na tym rynku rozpycha się rzeszowska grupa.

Publikacja: 05.03.2019 05:11

Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Foto: materiały prasowe

Sieć klinik rehabilitacyjnych i domów opieki Orpea Polska zdecydowała się na zakup pięciuset kwalifikowanych podpisów elektronicznych w chmurze. Zostały udostępnione w ramach działającego oprogramowania Asseco. To największe w Polsce wdrożenie podpisu w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa) dla jednostki ochrony zdrowia. Asseco poinformuje o nim szerzej we wtorek.

Usługa pod lupą

Podpis elektroniczny w chmurze jest wykorzystywany do uwierzytelniania dokumentacji medycznej, zleceń badań czy też do podpisywania dokumentów finansowych, kadrowych oraz innych cywilnoprawnych. Artur Miękina, dyrektor sprzedaży projektów kluczowych Asseco Data Systems, podkreśla, że wdrożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego w placówce medycznej pozwala na całkowite wyeliminowanie papierowego obiegu dokumentów – zarówno wewnątrz, jak i w relacjach z podmiotami zewnętrznymi.

– Takich możliwości nie daje podpis zaufany lub podpis PUE ZUS, które są prawnie dopuszczone do stosowania tylko w ściśle określonych przypadkach – zaznacza.

Umowa z Asseco została zawarta na pięć lat. Jej wartości nie podano. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem kwalifikowany podpis elektroniczny jest uznawany we wszystkich państwach członkowskich UE. Z przeprowadzonego przez Kantar TNS sondażu (na zlecenie KIR i Związku Banków Polskich) wynika, że potencjał użycia e-podpisu rośnie. Użytkownicy prywatni najchętniej wykorzystywaliby go w umowach na usługi telekomunikacyjne, w sektorze bankowym, użyteczności publicznej, ubezpieczeniowym i w medycynie.

Szacuje się, że z podpisu elektronicznego korzysta 1,3 mln Polaków. Rynek rośnie średnio o 10 proc. rocznie.

Cyfryzacja przyspiesza

To kolejna informacja z sektora ochrony zdrowia napływająca z Asseco w ostatnich tygodniach. Wcześniej grupa uruchomiła aplikację umożliwiającą zarządzanie informacjami udostępnianymi przez jednostki medyczne i korzystanie z nich za pośrednictwem smartfonów (m.in. dostęp do wyników badań, które dotychczas były gromadzone tylko w jednostce służby zdrowia).

Potem z kolei ADS informowało o podpisie biometrycznym w szpitalu Medicover – to pierwsza placówka medyczna w Polsce, gdzie uruchomiono tę usługę. Ma ona ułatwić i przyspieszyć obsługę pacjentów, a dodatkowo wzmocnić bezpieczeństwo danych osobowych i medycznych. Nie bez znaczenia jest też ograniczenie papierowej dokumentacji.

Inwestycje Asseco wpisują się w scenariusz cyfryzacji służby zdrowia. Plany resortu na 2019 r. są ambitne. Obejmują pełne wdrożenie e-recepty, pilotaż e-skierowania, wdrożenie nowych funkcjonalności na internetowym koncie pacjenta oraz przygotowanie do wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej.

Technologie
Czy polskie innowacje dostaną przyspieszenia?
Technologie
Piotr Nielubowicz z CD Projektu: „Wiedźmin 4” został zaprojektowany z rozmachem
Technologie
Artifex pokazał wyniki. Jak sobie radzi?
Technologie
Fabrity liczy na więcej szczęścia w 2025 roku
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Technologie
Przełomowe innowacje ruszą z kopyta?
Technologie
W 2025 r. Vigo celuje w wyższe przychody