Handel sprzętem IT ma dobre perspektywy

Zdalna praca i nauka, zwrot w kierunku rozrywki online, e-handel – to wszystko pomaga branży.

Publikacja: 24.08.2020 05:19

Handel sprzętem IT ma dobre perspektywy

Foto: Adobestock

Prognozy dla świata i Polski zakładają, że rynek IT w tym roku się skurczy. Spadki są prognozowane również w przypadku sprzętu. Jednak z drugiej strony na rynek napływają informacje o wydźwięku pozytywnym. Wiele wskakuje, że 2020 r. dla niektórych dystrybutorów IT będzie rokiem żniw.

Asbis i AB pod lupą

Świetnymi wynikami za I półrocze pochwalił się już Asbis. Prawdopodobnie III kwartał też będzie miał udany, bo w samym lipcu jego sprzedaż wzrosła rok do roku aż o 32 proc. Bardzo dobrze zapowiada się też IV kwartał, który w tej branży jest okresem żniw.

– Obserwujemy pozytywne zmiany na rynkach, na których działamy. Nie widzimy zastojów w podaży u naszych partnerów. Największy wzrost zanotowały smartfony oraz procesory, gdzie zwyżki wyniosły odpowiednio 120 i 39 proc. wobec lipca ubiegłego roku. Jesteśmy bardzo zadowoleni z lipcowych wyników, a to dopiero początek II półrocza – tak wyniki komentował Siergiej Kostevitch, przewodniczący rady dyrektorów Asbisu.

Największym krajowym dystrybutorem sprzętu jest grupa AB.

– W związku z pandemią i związaną z nią pracą oraz nauką zdalną widzimy już od drugiej połowy marca wzmożone zainteresowanie laptopami, kamerkami internetowymi i innymi akcesoriami, asortymentem sieciowym, rozwiązaniami wideokonferencyjnymi, cyberbezpieczeństwem czy oprogramowaniem do współpracy zdalnej – wymienia Zbigniew Mądry, członek zarządu ds. handlowych AB. Dodaje, że dzięki inwestycjom w rozwiązania IT firmy, urzędy i sektor edukacji mogą coraz bezpieczniej i efektywniej funkcjonować w nowej rzeczywistości. – Nakłady na IT są jednak w Polsce nadal zdecydowanie poniżej poziomu zachodniego, dlatego też rodzimy rynek ma bardzo dobre perspektywy długoterminowe – ocenia.

Praca i nauka po nowemu

Ciekawy obraz rynku dotyczący tego, jak wyglądają zakupy sprzętu w firmach w czasie pandemii, wyłania się z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z badań prowadzonych w lipcu na grupie 400 przedsiębiorstw wynika, że 16,9 proc. ankietowanych dokonało dodatkowych inwestycji w sprzęt lub usługi. IT. Najpopularniejszym zakupem były laptopy oraz sprzęt do pracy zdalnej. Na drugim miejscu znalazł się sprzęt komputerowy wykorzystywany w siedzibie firmy oraz szybsze łącza internetowe. Stosunkowo niewielką popularnością cieszyły się natomiast rozwiązania chmurowe.

Impulsem do wzrostu popytu na nowe technologie jest też perspektywa nauki zdalnej. Jak podaje Microsoft, aż 61 proc. badanych (reprezentujących nauczycieli i przedstawicieli instytucji edukacyjnych z całego świata) spodziewa się rozpoczęcia nowego roku szkolnego w modelu hybrydowym – łączącym naukę zdalną i stacjonarną.

Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował
Technologie
Prześwietlamy fuzje i przejęcia w sektorze IT. Jakie ciekawe trendy widać?
Technologie
Ciekawe uchwały. Yanosik wkracza na parkiet
Technologie
Text kusi dywidendą i sztuczną inteligencją. Akcje w górę