Materiał powstał we współpracy z Microsoft
Wiodące gospodarki światowe konsekwentnie podążają w stronę nowoczesnych metod produkcji, wdrażając koncepcję Przemysłu 4.0. Obecna sytuacja mogła wpłynąć na spowolnienie tych procesów, ale z pewnością ich nie zatrzyma. Innowacyjne, scyfryzowane przedsiębiorstwa mogą w jeszcze bardziej efektywny sposób wykorzystywać swoje zasoby w celu oferowania klientom coraz doskonalszych produktów i świadczenia usług na coraz wyższym poziomie. Nie bez znaczenia jest tu także wygoda klientów, którzy oczekują, że towar czy usługa zostanie zapewniona w jak najkrótszym czasie.
Fundamentalne znaczenie ma przy tym bezpieczeństwo kluczowych zasobów firmy. Otwarcie na nowe technologie, rozszerzanie aktywności w internecie, migracja danych przedsiębiorstwa do chmury muszą się odbywać w bezpiecznym środowisku, zapewnianym przez zaufanego partnera. Automatyzacja powtarzalnych procesów, a co za tym idzie – znacznie zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa, pozwala na zwolnienie zasobów ludzkich, które można wykorzystać choćby do doskonalenia produktów firmy czy też do obsługi klientów.
Przyszłość w chmurze
Polscy przedsiębiorcy, podobnie jak firmy z innych krajów, doskonale rozumieją, że optymalizacja i cyfryzacja procesów biznesowych to jeden z najbardziej efektywnych sposobów budowania swojej pozycji rynkowej i przewagi konkurencyjnej. Potwierdzają to badania dotyczące choćby tego, jak polski biznes postrzega chmurę.
Jak wynika z ubiegłorocznego badania „Chmura obliczeniowa w Polsce 2020" przygotowanego przez „Computerworld", połowa ankietowanych przedsiębiorstw (51 proc.) widzi przyszłość w chmurze. W tej grupie 28 proc. firm ma przygotowany szczegółowy plan migracji i wykorzystania chmury, a 23 proc. określiło swoje plany dotyczące chmury. Oznacza to, że chmura obliczeniowa nie jest już nowinką, którą dana firma chce zbadać ze względu na trendy rynkowe, ale traktuje się ją z dojrzałością decyzyjną.