Chmura dla zdrowia – pod taką nazwą ruszył właśnie wspólny projekt Asseco Polnad oraz Operatora Chmury Krajowej (OChK). Obie firmy łączą siły, by wspomóc placówki medyczne w transformacji cyfrowej. Całe przedsięwzięcie zostanie oparte o chmurę Google'a. To tam przechowywana ma być nasza elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM). Start projektu zbiega się w czasie z planowanym w przyszłym tygodniu uruchomieniem w Warszawie nowego centrum chmurowego Google'a dla Europy Środkowo-Wschodniej.
Notowania Asseco Poland w środę rosły o prawie 3 proc. Na zamknięciu wtorkowej sesji za walory rzeszowskiej firmy IT płacono 69,90 zł, a w środę w ciągu dnia – 71,95 zł.
Technologiczne wyzwanie
Wprowadzenie e-recept i e-skierowań było pierwszym krokiem w cyfrowej transformacji placówek medycznych. Teraz czas na informatyzację kolejnych danych pacjenta – do 1 lipca br. placówki mają czas, by zapewnić możliwość dokonywania wymiany danych zawartych w EDM z systemem centralnym. Chodzi o to, by każda wizyta w gabinecie lekarskim kończyła się przekazaniem danych o świadczeniu (w ten sposób będzie można budować historię leczenia danego pacjenta).
Usługa Chmura dla zdrowia to jedno z rozwiązań, które ma pomóc w tej technologicznej transformacji służby zdrowia. Zajmie się tym Krajowy Operator Chmury Medycznej, spółka Asseco i OChK.
– Obecnie jednym z ważniejszych technologicznych wyzwań w sektorze ochrony zdrowia jest zapewnienie dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej 24/7. Ważne, aby proces ten pod kątem przetwarzania danych pacjentów odbywał się w sposób bezpieczny i by możliwa była integracja między świadczeniodawcami a systemami centralnymi – komentuje Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland.