Google wystartował z nową infrastrukturą obliczeniową – ta zlokalizowana została w Warszawie, tym samym otworzył już 25. na świecie region Google Cloud. Stołeczne obiekty (w trzech odseparowanych, utajnionych lokalizacjach) będą przechowywać i przetwarzać w chmurze dane firm z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestycja, której wartości nie ujawniono, to efekt partnerstwa Google oraz Operatora Chmury Krajowej (jego współwłaścicielem jest PKO BP). – To kolejny milowy krok w cyfrowej historii Polski – zaznacza Zbigniew Jagiełło, prezes banku.
To jedyna tego typu inwestycja, którą amerykański gigant uruchamia w tym roku w Europie (w sumie ma na naszym kontynencie siedem takich centrów). W efekcie każda polska firma i instytucja może już z korzystać z najnowszych światowych rozwiązań chmurowych, w tym udostępnianych za ich pośrednictwem narzędzi sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Co istotne, dane gromadzone w chmurze w praktyce będą znajdować się na serwerach na obszarze naszego kraju.
– Mamy w Polsce jedne z najlepszych kadr IT na świecie. Polskie firmy, wspierane nowymi technologiami i tradycyjną naszą przedsiębiorczością, mogą teraz wykorzystać te przewagi – podkreśla Artur Waliszewski, dyrektor biznesowy Google w Europie Środkowo-Wschodniej.
W ub.r. Google nad Wisłą przeszkolił z kompetencji chmurowych 15 tys. osób. Firma zapowiada także zwiększenie zatrudnienia – będzie zatrudniać polskojęzycznych programistów w Warszawie i Wrocławiu (już teraz koncern ma w naszym kraju największe biuro inżynieryjne w Europie, w którym pracuje pół tysiąca programistów).
Z chmury Google korzysta coraz więcej firm w Polsce. Na liście są zarówno giganci, jak PKO BP, Asseco, czy LPP, ale też i startupy, jak Booksy i Vodeno.