Asbis zakłada dalszy wzrost

Mimo pandemicznych zawirowań dystrybutor mile zaskoczył wynikami za III kwartał. Zapowiada udaną końcówkę roku i dalszą poprawę wyników w 2022 r.

Publikacja: 05.11.2021 05:08

Asbis zakłada dalszy wzrost

Foto: materiały prasowe

O ponad 3 proc. drożały w czwartek akcje Asbisu. Grupa wypracowała w III kwartale wyższe zyski, niż średnio prognozowali analitycy.

IV kwartał okresem żniw

Wsparciem dla notowań była też najnowsza rekomendacja DM BOŚ, która w czwartek trafiła na rynek. Akcję Asbisu wyceniono w niej o 59 proc wyżej od aktualnego kursu. Analitycy podkreślają, że od kiedy wydali zalecenie o treści „kupuj", stopa zwrotu z akcji Asbisu przekroczyła 800 proc., ale nadal istnieje wysoka przestrzeń do zwyżki (wynikająca m.in. z dwucyfrowego dyskonta do spółek porównywalnych). Zdaniem analityków nie można wykluczyć, że tegoroczny zysk Asbisu będzie wyższy od prognoz spółki. Zakładają poziom 71–74 mln USD. Dużo będzie zależało od końcówki roku, która w sektorze IT jest okresem żniw. W Asbisie w latach 2018–2020 zysk w ostatnim kwartale odpowiadał za 40–60 proc. całorocznego wyniku.

Foto: GG Parkiet

Narastająco w trakcie dziewięciu miesięcy 2021 r. przychody Asbisu wyniosły ponad 2,1 mld USD wobec 1,5 mld USD w tym samym okresie 2020 r. Zysk netto wzrósł do 48,4 mln USD z 15,1 mln USD. W samym III kwartale przychody urosły o 16 proc., do 716,5 mln USD, a zysk o 75 proc., do 18,2 mln USD.

Dywidenda na horyzoncie

Władze Asbisu zasygnalizowały, że nie widać powodów, by rentowność spółki w kolejnych kwartałach miała spaść. Na 2022 r. grupa zakłada dalszy wzrost przychodów i zysku.

Rosnące wyniki to dobra informacja dla akcjonariuszy, bo spółka płaci solidną dywidendę. Kilka dni temu rada dyrektorów podjęła uchwałę o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy z zysku za 2021 r. w wysokości 11,1 mln USD. Na walor przypadnie 0,2 USD. Dzień ustalenia prawa do wypłaty ustalono na 18 listopada 2021 r., a wypłatę na 2 grudnia.

Na GPW notowany jest też inny reprezentant tej branży – grupa AB. Ona również ostatnie kwartały mimo pandemicznych zawirowań może zaliczyć do udanych. Z projektów uchwał na walne zgromadzenie zwołane na 30 listopada wynika, że dywidenda za rok obrotowy 2020/2021 może wynieść 1 zł na akcję.

Branżowe zawirowania

Wyzwaniem dla producentów i dystrybutorów sprzętu IT są m.in. braki podzespołów i kłopoty z dostawami.

Związek Cyfrowa Polska zaapelował do Urzędu Zamówień Publicznych o wprowadzenie zmian w przetargach publicznych w związku z zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Proponuje podjęcie kroków, które umożliwią wydatkowanie i realizację tegorocznych budżetów w czasie wydłużonym o sześć miesięcy. Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski, wskazuje, że szacunki branżowe mówią o możliwości nawet 20-proc. podwyżek cen sprzętu elektronicznego i wydłużonym czasie oczekiwania na realizację zamówień.

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją