Grupa jest kontrolowana przez SPI International, o zgodę na przejęcie której stara się Grupa Canal+. Kino Polska TV planuje rozwój zasięgu i oferty w formule wideo na żądanie. Zakłada współpracę z tradycyjnymi i nowymi operatorami płatnych treści.

Użytkowników platform VoD w Polsce na razie przybywa. Potwierdza to Levent Gültan, członek zarządu Kino Polska TV. – W Polsce poziom subskrypcji VoD wciąż jest stosunkowo niski i wynosi średnio 1,5–2 usługi na gospodarstwo domowe. Spodziewamy się, że liczba ta będzie rosła wraz ze wzrostem zamożności Polaków i poziomu dochodów w Polsce – mówi.

Jest też inny trend. – Gospodarstwa domowe w naturalny sposób szukają oszczędności, każdy woli płacić jeden rachunek zamiast kilku. Platformy streamingowe, niezintegrowane z większym ekosystemem czy po prostu oferujące mniej niż inne, mogą na tym stracić w pierwszej kolejności – uważa Szupelak.

Według niego w pewnym sensie Świętym Graalem dla branży medialnej jest stworzenie całego centrum rozrywkowego skupionego wokół jednego urządzenia lub platformy. Może to być usługa, która połączy w sobie funkcje telewizji, streamingu i konsoli do gier. – Amazon oferuje jednocześnie dostęp do treści wideo i dostęp do platformy gamingowej. Moim zdaniem branża gier wideo ma spory potencjał i może być łakomym kąskiem dla branży medialnej. W przyszłości nie wykluczam dużych konsolidacji pomiędzy tymi dwiema branżami – mówi Szupelak.

Takich mariaży nie wyklucza Katarzyna Sacha z PMR. – Biorąc pod uwagę, że dywersyfikacja usług na rynku telekomunikacyjno-medialnym jest długotrwałym trendem, bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest, że platformy VoD w Polsce, głównie te subskrypcyjne, będą rozwijać ofertę np. o dystrybucję gier – mówi. – Mariaże medialno-gamingowe, a nawet medialno-gamingowo-telekomunikacyjne na polskim rynku to tylko kwestia czasu – dodaje. ziu