Takie są szacunki specjalistów po tym, jak telekomunikacyjna grupa przedstawiła wyniki rozmów ze związkami zawodowymi na temat redukcji zatrudnienia i warunków płacowych w kolejnych dwóch latach. W sumie w latach 2022–2023 z Orange Polska rozstać ma się 1,4 tys. osób.
W przyszłym roku w ramach Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) spółka może rozwiązać umowy z 760 osobami. Jak podała, w ramach umowy społecznej określono zasady PDO i wysokość odpraw oraz dodatkowych odszkodowań. Porozumiano się także co do zasad i kryteriów, jakie firma będzie stosowała wobec pracowników, którym – z powodów ich niedotyczących – będzie wypowiadać umowy.
Ponadto, jak podał telekom, umowa społeczna przewiduje także możliwość podwyższenia płacy zasadniczej (4 proc. w roku 2022 i nie mniej niż 4 proc. w roku 2023), czy określa wysokość dodatkowego odszkodowania dla osób osiągających wiek emerytalny w ciągu najbliższych czterech lat.
PDO odbywają się w Orange Polska regularnie od lat. Stopniowo zmniejsza się ich skala w ujęciu nominalnym. Dla przykładu w latach 2009–2011 program przewidywał redukcję zatrudnienia o 4,9 tys. osób. W latach 2019–2021 – o 2,1 tys.