Chodzi o to, aby zaangażowały się w opracowanie i wdrożenie rozwiązań pomagających walczyć z niezgodnymi z przepisami sposobami wykorzystania numerów telefonicznych. Na razie nie jest jasne, czy dla telekomów oznaczać ma to wyższe koszty inwestycji lub bieżącej działalności, czy też wykorzystanie posiadanych już zasobów.
W ostatnim czasie organy ścigania i użytkownicy mediów społecznościowych, w tym również politycy, informują o podszywaniu się pod numery telefoniczne np. banków czy ważnych osób w państwie (tzw. spoofing).
Jak powiedział serwisowi Cyberdefence24 w poniedziałek Janusz Cieszyński, odpowiedzialny w Kancelarii Premiera za cyfryzację i zarazem pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, w miniony piątek odbyło się spotkanie z przedstawicielami operatorów na ten temat. Serwis podał także, że jeszcze w tym tygodniu rząd przedstawić ma pakiet rozwiązań zapobiegających cybernadużyciom wobec obywateli. – Jeszcze w tym tygodniu myślę, że będziemy mieli dobre wiadomości w tej sprawie – powiedział natomiast Cieszyński.
Czy to oznacza gotowe rozwiązania, jest jednak mało prawdopodobne. Z rozmów z operatorami wynika, że do kolejnego spotkania w kancelarii premiera ma dojść za kilka tygodni i to raczej od telekomów oczekuje się propozycji rozwiązań.
RMF FM podawało pierwotnie, że operatorzy mieliby „skanować" wiadomości tekstowe, aby zapobiegać nadużyciom. System miałby ostrzegać lub blokować wiadomości wysyłane z tzw. bramek.