Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Spadek liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA.

Publikacja: 23.10.2017 10:32

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

W ubiegłym tygodniu na rynku ropy naftowej utrzymywała się presja podażowa. Niemniej, piątkowa sesja zakończyła się na tym rynku na plusie, a dzisiaj rano notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI powróciły do okolic 52 USD za baryłkę. Wciąż najbliższym kluczowym poziomem oporu na wykresie tego gatunku ropy są właśnie okolice 52,00-52,50 USD za baryłkę, czyli lokalne maksimum wyznaczone pod koniec września.

Na rynku tego surowca co jakiś czas pojawiają się informacje sprzyjające stronie popytowej, jednak ich istotność w długoterminowej perspektywie jest wątpliwa. Czynnikiem, który przyczynia się do spadku globalnych zapasów ropy i powstrzymuje ceny tego surowca przed istotnymi spadkami, pozostaje m.in. perspektywa przedłużenia porozumienia OPEC (i krajów spoza OPEC), dotyczącego limitów produkcji ropy naftowej. Jednak z drugiej strony, pogłębienie cięć wydobycia ropy jest mało prawdopodobne, a bez tego już w przyszłym roku zapasy ropy naftowej mogą powrócić do wzrostów. Kolejną ważną obecnie kwestią jest konflikt zbrojny w rejonie irackiego miasta Kirkuk, zasobnego w ropę naftową – jednak negatywny wpływ tego wydarzenia jest po części niwelowany przez zwiększony eksport ropy z południa Iraku.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

W piątek dodatkowym wsparciem dla cen ropy okazał się także cotygodniowy raport Baker Hughes, w którym podano, że w minionym tygodniu liczba funkcjonujących wiertni w USA spadła o 7 do poziomu 736, czyli najniższego poziomu od czerwca br. Niemniej, możliwe, że ten spadek jest efektem wcześniejszych huraganów i że w długoterminowej perspektywie nie będzie miał znaczenia, a liczba wiertni zacznie z powrotem rosnąć.

ZŁOTO

Siła amerykańskiego dolara niekorzystna dla cen złota.

Miniony tydzień na rynku złota zakończył się na minusie. Nastroje nie poprawiły się na tym rynku przez weekend, a dzisiaj rano cena złota zeszła już poniżej poziomu 1280 USD za uncję. Tym samym, notowania kruszcu zbliżają się do ważnego technicznego wsparcia w okolicach 1269-1270 USD za uncję oraz umiejscowionej nieco niżej bariery na poziomie 1261 USD za uncję.

Bezpośrednią przyczyną spadku cen złota jest dzisiaj siła amerykańskiego dolara, czyli waluty odwrotnie skorelowanej z notowaniami kruszcu. USD już od kilku tygodni odrabia straty po wielomiesięcznych zniżkach, a to przekłada się negatywnie na ceny złota – i ta tendencja może się utrzymać. Mniejsze zaufanie we wzrosty cen złota widać po działaniach inwestorów instytucjonalnych: w piątek amerykańska CFTC podała, że w tygodniu zakończonym 17 października liczba otwartych długich pozycji na rynku złota spadła już po raz piąty z kolei.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Metale czekają na impulsy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce
Gorączka złota
Surowce
Szczyt na złocie?
Surowce
Inwestorzy czekają na konkrety
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce
Trump wpływa na ceny złota
Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej