Po dynamicznej poniedziałkowej zwyżce, notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się od paru dni w okolicach poziomu 57 USD za baryłkę.
Optymizm na rynku ropy utrzymuje się głównie za sprawą planowanych działań OPEC w zakresie przedłużenia porozumienia dot. limitów produkcji ropy naftowej, do którego dołączyły także niektóre kraje spoza kartelu, w tym Rosja. Dodatkowo, istnieją przesłanki utrzymywania się dużego popytu na ropę naftową, zwłaszcza w Azji, gdzie od czerwca do listopada liczba tankowców przechowujących ropę naftową na morzu zmalała o połowę. Co prawda dane dotyczące chińskiego importu ropy naftowej w październiku rozczarowały, jednak istnieją przesłanki wskazujące na to, że jest to sytuacja przejściowa.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
O ile duży popyt na ropę naftową może się utrzymać, to istotnym zagrożeniem dla scenariusza wzrostowego na rynku ropy naftowej jest potencjalny wzrost podaży tego surowca. O ile produkcja w krajach OPEC czy Rosji jest bardziej przewidywalna w najbliższych miesiącach ze względu na zobowiązania wynikające z porozumienia, to już Stany Zjednoczone nie mają w tym zakresie ograniczeń. W ostatnim czasie wzrost produkcji ropy naftowej w USA nieco wyhamował, jednak tamtejszy rynek jest elastyczny, więc zwyżka cen ropy naftowej może zachęcić wiele spółek wydobywczych do wzmożonej działalności.
KUKURYDZA
Zniżka cen kukurydzy w USA po danych Departamentu Rolnictwa.