Po wtorkowym dynamicznym spadku cen ropy naftowej, notowania tego surowca wpadły w konsolidację, po czym zaczęły delikatnie odrabiać tę stratę. Niemniej, skala odbicia w górę jest symboliczna w stosunku do zakresu wcześniejszych zniżek, co sprawia, że notowania ropy naftowej najprawdopodobniej zakończą bieżący tydzień na minusie. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to będzie to pierwsza tygodniowa zniżka po wcześniejszych pięciu tygodniach wzrostów z rzędu. W ciągu ostatnich miesięcy strona popytowa na rynku ropy naftowej była wspierana przez plany przedłużenia porozumienia OPEC, nakładającego limity produkcji tego surowca na większość krajów kartelu i niektóre państwa spoza organizacji, m.in. Rosję. Niemniej, wczoraj minister ds. energii w Arabii Saudyjskiej – kraju będącym największym producentem ropy w OPEC i, w związku z tym, nieformalnym liderem wśród krajów kartelu – wyraził zdanie, że nadwyżka na rynku ropy naftowej utrzyma się jeszcze co najmniej do końca marca 2018 r. Zaznaczył on także, że globalne zapasy ropy naftowej utrzymują się wciąż powyżej 5-letniej średniej, czyli powyżej nieoficjalnego celu, do którego dąży OPEC poprzez wspomniane porozumienie.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Największą przeszkodą w walce kartelu ze światową nadwyżką ropy naftowej pozostaje rosnąca produkcja tego surowca w Stanach Zjednoczonych. W bieżącym miesiącu osiągnęła ona rekord i wiele wskazuje na to, że tendencja wzrostu wydobycia i eksportu ropy z USA utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas.
CUKIER
Cena cukru w USA najwyższa od prawie pół roku.
Notowania cukru w ostatnich tygodniach pną się powoli, ale systematycznie w górę. Obecnie przekroczyły one już poziom 15,20 centów za funt, docierając tym samym do najwyższego poziomu od 26 maja br., a więc od niemal pół roku.