W bieżącym tygodniu notowania złota pozostawały pod ewidentną presją podaży. Mimo początkowych sesji tygodnia zakończonych na plusie, cena złota porusza się wciąż w rejonie 1315-1330 USD za uncję, czyli blisko ważnego rejonu technicznego wsparcia w okolicach 1315-1317 USD za uncję. Wczoraj notowania złota zniżkowały, kończąc sesję w rejonie tej bariery, a dzisiaj delikatnie się od niej odbijają w górę, jednak zwyżka jest symboliczna.
Wczoraj stronie podażowej na rynku złota pomogła sytuacja na rynku walutowym: amerykański dolar się umocnił i, tym samym, pociągnął w górę cenę kruszcu, która jest z USD negatywnie skorelowana. Niewykluczone, że ta presja będzie utrzymywać się także w kolejnych dniach, gdyż już w przyszłym tygodniu Fed ma podjąć decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych. Inwestorzy oczekują, że na marcowym posiedzeniu zapadnie decyzja o podwyżce stóp w USA – i te oczekiwania obecnie wpływają pozytywnie na wartość USD i negatywnie na wartość złota. Z technicznego punktu widzenia, trwałe pokonanie wsparcia w okolicach 1315-1317 USD za uncję będzie oznaczało otwartą drogę do dalszych zniżek cen złota.
Oczywiście zagrożeniem dla tego scenariusza jest niepewna sytuacja polityczna w USA, gdzie ostatnio dochodziło do przetasowania osób na kluczowych stanowiskach w państwie oraz do coraz to nowych komunikatów dotyczących ceł. Nieprzewidywalność i stanowcza retoryka Donalda Trumpa jest czynnikiem, który dolarowi szkodzi i, jednocześnie, który w ostatnim czasie przełożył się na kilka krótkoterminowych ruchów wzrostowych na cenach złota.
KUKURYDZA
USDA: duży zagraniczny apetyt na amerykańską kukurydzę.
W bieżącym tygodniu na rynku kukurydzy dominuje strona podażowa. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych odreagowuje tym samym wcześniejszą wielotygodniową, stabilną zwyżkę. Tak czy inaczej, cena kukurydzy porusza się obecnie tuż poniżej poziomu 3,90 USD za buszel.