Komentarz surowcowy DM BOŚ

ZŁOTO Cena złota w dół na skutek umacniającego się dolara.

Publikacja: 25.04.2018 10:19

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Amerykański dolar kontynuuje ruch w górę, odreagowując wcześniejsze zniżki. Wartość U.S. Dollar Index tym samym dotarła już do górnego ograniczenia konsolidacji, w której dolar znajduje się praktycznie od początku lutego. Ruchy wartości USD wpływają na złoto, z którym waluta amerykańska jest negatywnie skorelowana. W rezultacie, ostatnie kilka dni na rynku żółtego kruszcu to okres dynamicznych zniżek. Jeszcze dwa tygodnie temu notowania złota testowały tegoroczne maksima, notując ceny rzędu 1365-1369 USD za uncję. Tymczasem w bieżącym tygodniu cena oscyluje już w okolicach 1325-1330 USD za uncję.

Na wartość złota – i to zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, poprzez amerykańskiego dolara – negatywnie zadziałały także ostatnie wydarzenia polityczne, wskazujące na złagodzenie stanowiska Donalda Trumpa względem różnych krajów. Pojawiły się szanse na porozumienie USA z Koreą Północną oraz Chinami, a także pewne ustępstwa dotyczące amerykańskich sankcji na Rosję. Mniejsza awersja inwestorów do ryzyka sprawiła, że złoto, uważane za „bezpieczną przystań", straciło swoją atrakcyjność.

Niemniej, obecnie amerykański dolar jest w decydującym momencie z technicznego punktu widzenia. Jeśli notowaniom U.S. Dollar Index uda się wyrwać z konsolidacji i kontynuować zwyżkę, to ceny złota mogą zejść jeszcze niżej. Najbliższymi poziomami wsparcia są okolice 1317 USD, 1308 USD i 1300 USD za uncję.

KAKAO

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

DM BOŚ

Prognozy zrównoważonego rynku kakao w bieżącym sezonie.

Notowania kakao świetnie rozpoczęły bieżący rok. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, która na początku roku oscylowała w okolicach 1900 USD za tonę, pod koniec pierwszego kwartału br. dotarła już do okolic 2600 USD za tonę. Kwiecień przynosi kontynuację zwyżek – wczoraj notowania kakao w USA dynamicznie wzrosły, przekraczając poziom 2800 USD za tonę.

Jeszcze w poprzednim sezonie (2016/2017) afrykańscy rolnicy wręcz zalali globalny rynek rekordową ilością kakao, co doprowadziło do nadwyżki w wysokości 300 tysięcy ton i gwałtownej przeceny kakao, znoszącej ceny tego surowca do najniższych poziomów od niemal 10 lat. W bieżącym sezonie te wspomnienia są jeszcze żywe, a produkcja kakao jest utrzymywana w ryzach, w czym poniekąd pomogły trudniejsze warunki pogodowe na terenach uprawy kakaowca w Afryce Zachodniej. Jednocześnie, popyt na kakao rośnie – w poprzednim tygodniu pojawiły się niezłe dane dotyczące przerobu ziaren kakao w pierwszym kwartale br. Informacje te są wyznacznikiem wielkości popytu na ten surowiec.

Rosnący popyt na kakao oraz nieco mniejsza produkcja tego surowca wynikają w dużej mierze z niskich cen na globalnym rynku. To z kolei najprawdopodobniej przyczyni się do względnego zrównoważenia rynku kakao w sezonie 2017/2018.

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Notowania kakao w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka