USA / DANE: Opublikowane w piątek po południu dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku wskazały na ich spadek w kwietniu o 1,7 proc. m/m (szacowano -1,3 proc. m/m), ale w ujęciu bazowym (bez transportu) wzrosły one o 0,9 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,5 proc. m/m. Poznaliśmy też majowe dane nt. nastrojów konsumenckich Uniw. Michigan, które wyniosły 98,0 pkt. wobec szacowanych 98,8 pkt.
USA/ KOREA PÓŁNOCNA: Donald Trump nieoczekiwanie nie wykluczył możliwości spotkania z Kimem 12 czerwca, czemu strona koreańska nie zaprzeczyła. Rozmowy w tej sprawie trwają. Na 1 czerwca zaplanowano rozmowy wysokiego szczebla pomiędzy przedstawicielami obydwu Korei.
EUROSTREFA / WŁOCHY: Prezydent Sergio Mattarella skorzystał z prawa veta i nie zgodził się na powołanie eurosceptyka Paolo Savony na stanowisko ministra finansów w nowym rządzie Giuseppe Conte'go. Zaproponował politykom M5S i LN inną kandydaturę, ale ta została odrzucona. W efekcie misja powołania nowego gabinetu zakończyła się fiaskiem. W niedzielę wieczorem prezydent wezwał na konsultacje w poniedziałek ekonomistę Carlo Cotarreli'ego (byłego urzędnika w MFW), któremu będzie chciał powierzyć misję powołania technokratycznego rządu. Szanse na uzyskanie wotum zaufania nie będą jednak duże, najbardziej prawdopodobny jest scenariusz przyspieszonych wyborów 9 września. Ruch 5 Gwiazd, oraz Bracia Włosi wezwali do wszczęcia procedury impeachmentu prezydenta Mattarelli, ale propozycja została odrzucona przez Ligę Północną.
EUROSTREFA / HISZPANIA: Ważą się losy mniejszościowego rządu Mariano Rajoy'a, któremu postawiono zarzuty o nielegalne finansowanie Partii Ludowej. Koalicja Socjalistów z Obywatelami (Ciudadanos) mogłaby poprzeć neutralnego kandydata, który powołałby rząd techniczny do czasu przeprowadzenia przyspieszonych wyborów. Tymczasem poparcie dla Partii Ludowej spadło do najniższego poziomu w historii, a 30 proc. poparciem cieszą się centro-prawicowi, liberalni Ciudadanos. Niemniej, aby uzyskać większość byliby zmuszeni zawiązać koalicję z Socjalistami.
Opinia: Sergio Mattarella zachował się jak prawdziwy mąż stanu – trudno byłoby ocenić, jak zachowałyby się rynki, jeżeli to Paolo Savona zostałby ministrem finansów w rządzie Giuseppe Conte'go. Zwłaszcza, że agencje zacytowały jego krytyczne wypowiedzi względem „niemieckiej hegemonii w UE", a także przestrzegały przed możliwością wyprowadzenia Włoch ze strefy euro. Niepokój wśród polityków, ministrów finansów państw strefy euro, a także agencji ratingowych systematycznie narastał w ostatnich dniach, co nie powinno dziwić. Włochy są za duże, aby je ratować – inwestorzy szybko przypomnieli sobie to, co było na czołówkach agencji informacyjnych podczas europejskiego kryzysu zadłużeniowego kilka lat temu. Podobnie jak akronim PIIGS, do czego przyczyniły się informacje z Hiszpanii o rosnącym prawdopodobieństwie przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Tyle, że Hiszpanii nie można porównywać do Włoch. Sondaże wskazują, że gdyby do tego doszło, to populiści z Podemos są osamotnieni, a największe szanse na koalicja centro-prawicowych Ciudadanos, oraz Socjalistów (wymagana większość to 176 miejsc w Izbie Deputowanych), chociaż jej zawiązanie nie będzie łatwe ze względu na różnice programowe.