Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach

Rada nadzorcza powołała kolejne trzy osoby do ścisłego kierownictwa koncernu. Prawdopodobnie powoła jeszcze kilka. Kiedy i na jakie konkretnie stanowiska, nie wiadomo. Tymczasem proces wybierania zarządu Orlenu trwa już ponad dwa miesiące.

Publikacja: 17.04.2024 09:11

Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach

Foto: Adobestock

We wtorek w nocy Orlen poinformował, że jego rada nadzorcza dokonała wyboru trzech kolejnych członków zarządu spółki. Z dniem 1 maja Magdalena Bartoś ma objąć funkcję wiceprezesa ds. finansowych, Robert Soszyński stanowisko wiceprezesa ds. strategii i zrównoważonego rozwoju, a Wiesław Prugar ma być członkiem zarządu ds. upstream. Wszyscy troje zostali powołani na okres wspólnej kadencji zarządu, która kończy się z dniem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe płockiej spółki za 2025 r. Jednocześnie rada nadzorcza zdecydowała o odwołaniu z dniem 30 kwietnia Józefa Węgreckiego ze stanowiska członka zarządu.

W ostatnich latach Bartoś pracowała jako członek zarządu w spółkach W.A.G. payment solutions (2019-2023) i Paged (2017-2018). Wcześniej zajmowała kierownicze stanowiska w firmach: PGE, Enea Operator, Nike Poland, Zelmer i Orlenie. Soszyński był z kolei prezesem PERN Przyjaźń (2008-2011) i Ciechu Service (2008) oraz wiceprezesem Polskiego LNG (2015). Ponadto w latach 2018-2021 pełnił funkcję zastępcy prezydenta m. st. Warszawa. Wreszcie Prugar to m.in. wieloletni prezes Orlenu Upstream. Pracował też w Gazomontażu i PGNiG.

Powołanie trzech nowych członków zarządu Orlenu to nie koniec roszad kadrowych w ścisłym kierownictwie płockiego koncernu. Rada nadzorcza spółki podała, że zakończyła konkurs na stanowisko członka zarządu ds. sprzedaży detalicznej bez rozstrzygnięcia. Jednocześnie dziś ma opublikować nowe ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu/wiceprezesa ds. sprzedaży detalicznej.

Obecnie zarząd Orlenu składa się z pięciu osób. Z dniem 11 kwietnia prezesem spółki jest Ireneusz Fąfara, a Witold Literacki został wiceprezesem ds. korporacyjnych oraz pełniącym funkcję pierwszego zastępcy prezesa. Ponadto w zarządzie będzie jeszcze przez kilkanaście dni Węgrecki. Z kolei Kazimierz Mordaszewski i Tomasz Zieliński to osoby delegowane 6 lutego z rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności członka zarządu. Zaznaczono wówczas, że funkcje te będą pełnić nie dłużej niż trzy miesiące, wiec teoretycznie nawet do 6 maja.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ogłoszony w połowie lutego konkurs na członków zarządu Orlenu dotyczył obsadzenia dziewięciu stanowisk w ścisłym kierownictwem koncernu. Chodziło o wybór prezesa, dwóch wiceprezesów oraz sześciu członków zarządu. Dotychczas obsadzono pięć stanowisk, a na jedno ma być ogłoszone nowe postępowanie. To może oznaczać, że w ramach dotychczasowego konkursu do obsadzenia są jeszcze trzy. Czy faktycznie zostaną one objęte, rada na ten temat milczy.

Nie wiadomo też do końca, o objęcie jakich konkretnie stanowisk chodzi, gdyż już są rozbieżności między tym co ogłaszano w postepowaniach kwalifikacyjnych, a jakie ostatecznie przydzielano. Jako przykład można podać stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych i pełniącego funkcję pierwszego zastępcy prezesa płockiej firmy nadaną Literackiemu. W ogłoszonym postepowaniu kwalifikacyjnym takiego stanowiska w ogóle nie definiowano. Pytania w tej sprawie i innych związanych z wyborem nowego zarządu Orlenu wysłaliśmy do spółki w ubiegłym tygodniu, ale odpowiedzi nie przyszły do dziś. Koncern nie odpowiedział też, jakie cele chce realizować nowy zarząd Orlenu, ani ewentualnie kiedy może na ten temat udzielić odpowiedzi.

Postępowanie konkursowe w Orlenie trwa już ponad dwa miesiące. Dla porównania w Azotach i KGHM-ie trwało trzy tygodnie.

Surowce i paliwa
KGHM produkuje więcej miedzi i mniej pozostałych metali
Surowce i paliwa
Wyciskanie krótkich pozycji na miedzi wstrząsnęło światowym rynkiem
Surowce i paliwa
KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą
Surowce i paliwa
Skorygowana EBITDA grupy KGHM wyniosła w I kw. 1,55 mld zł
Surowce i paliwa
MOL uruchomił na Węgrzech największą w historii pojedynczą inwestycję
Surowce i paliwa
JSW szybko traci środki, a przed nią inwestycje