Orlen inwestuje w usługi inżynieryjne

Koncern pośrednio przejmie działalność projektową i inżynieryjną od czeskich spółek UNIS i UNIS Power. Dzięki temu chce szybko i skuteczne rozszerzyć kompetencje związane z realizacją prowadzonych inwestycji.

Publikacja: 16.04.2024 12:36

Orlen inwestuje w usługi inżynieryjne

Foto: Bloomberg

Grupa kapitałowa Orlen stawia na dalszy rozwój biznesu usług inżynieryjnych. W realizacji tego celu pomaga jej powstała rok temu zależna spółka Orlen Projekt Česká republika (Orlen Projekt ČR), która właśnie przejmuje działalność projektową i inżynieryjną od spółek UNIS i UNIS Power. Zamkniecie transakcji planowane jest na 2 maja. Następnie w ciągu kilku miesięcy ma nastąpić integracja nabytych aktywów z grupą Orlen. Wartości transakcji nie podano.

Orlen Projekt ČR to spółka świadcząca kompleksowe usługi projektowe i inżynieryjne dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego, energetycznego i ochrony środowiska. Realizuje przede wszystkim umowy zlecane przez czeską grupę Orlen Unipetrol. Obecnie 60 proc. jej udziałów należy pośrednio do Orlenu, a 40 proc. pośrednio do Orlenu Unipetrol.

„Przejęcie działalności projektowej i inżynieryjnej spółek UNIS i UNIS Power, będących liderami na rynku czeskim, to naturalny i logiczny krok, który pozwoli na szybkie i skuteczne rozszerzenie kompetencji naszej spółki inżynieryjnej Orlen Projekt ČR” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Maciej Romanów, członek zarządu Orlenu Unipetrol.

Czytaj więcej

Wyrok dotyczący połączenia Orlenu z Lotosem za miesiąc

Romanów zauważa, że koncern co roku realizuje miliardowe inwestycje w ramach stopniowej transformacji w grupę multienergetyczną i przejścia do zrównoważonej, zeroemisyjnej przyszłości. To z kolei powoduje wzrost wymagań w zakresie merytorycznego zarządzania szeroko zakrojonymi inwestycjami oraz konieczność rozszerzania wiedzy, kompetencji i możliwości działania grupy.

UNIS i UNIS Power to firmy z czeskiej grupy UNIS Capital. Realizują projekty „pod klucz” dotyczące inwestycji w sektorze przetwórstwa ropy i gazu, petrochemicznym, chemicznym i energetycznym. W ciągu ostatnich 34 lat z powodzeniem realizowały ponad 270 projektów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

„Przeprowadzona transakcja to logiczne następstwo współpracy przy projektach dla grupy Orlen. Zespoły spółek się znają, a więc nie wiąże się z żadnymi fundamentalnymi zmianami dla kadry UNIS, natomiast przynosi nowe wyzwania, dając możliwość uczestnictwa w rozwoju przyszłych technologii w Orlenie” - twierdzi Jiří Kovář, prezes UNIS-u.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu