W tym tygodniu rada nadzorcza Orlenu powinna ogłosić skład nowego zarządu spółki. Być może nastąpi to już jurto, gdyż w swoim ostatnim komunikacie podała, że wyboru dokona w tygodniu po 18 marca. Do obsadzenia jest dziewięć stanowisk w ścisłym kierownictwem koncernu. Chodzi o wybór prezesa, dwóch wiceprezesów oraz sześciu członków zarządu.

Czy będzie potrzebny nowy konkurs na członków zarządu Orlenu?

Rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami były zaplanowane w dniach 11-15 marca. Jak informuje „Puls Biznesu”, zaproszenia na nie miało otrzymać jednak stosunkowo niewiele osób. Pojawiły się nawet spekulacje, że w związku z tym część stanowisk może być nieobsadzonych i tym samym może zajść konieczność ogłoszenia nowego konkursu. Realizacja takiego scenariusza byłaby jednak o tyle dziwna, że w obecnym postępowaniu rada otrzymała zgłoszenia aż od 260 kandydatów.

Na rynku od dawna typowano, że największe szanse na objęcie szefostwa Orlenu ma Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy Grupy Veolia, a wcześniej m.in. prezes Enei i członek zarządu Tauronu. „PB” podaje, że wśród pretendentów z największymi szansami na otrzymanie tego stanowiska jest też Ireneusz Fąfara, były prezes BGK i litewskiej firmy należącej do grupy Orlenu.

Kto jest typowany na prezesa Orlenu?

Dotychczas w mediach pojawiały się też kandydatury: Elżbiety Bieńkowskiej (w dwóch pierwszych gabinetach premiera Tuska pełniła funkcję ministra rozwoju regionalnego), Roberta Soszyńskiego (w latach 2008–2012 prezes PERN), Beaty Stelmach (była prezesem GE w Polsce i PZL-Świdnik) i Jacka Krawca (były prezes Orlenu). Nie można też wykluczyć, że w konkursie wystartował Witold Literacki, od niedawna pełniący obowiązki prezesa Orlenu.

Obecnie w ścisłym kierownictwie Orlenu, oprócz Literackiego, są cztery osoby. Członkiem zarządu jest Józef Węgrecki, a do czasowego wykonywania czynności członka zarządu delegowani zostali z rady: Kazimierz Mordaszewski, Ireneusz Sitarski i Tomasz Zieliński.