Rada nadzorcza Orlenu ogłosiła konkurs na dziewięć stanowisk w ścisłym kierownictwie koncernu. Chodzi o wybór prezesa, dwóch wiceprezesów oraz sześciu członków zarządu. Zainteresowani mogą składać zgłoszenia do 1 marca do godz. 15.00. Z kolei rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami zaplanowano w dniach 11–15 marca. Niezależnie od tego rada zastrzega sobie prawo zakończenia postępowania kwalifikacyjnego bez wyłonienia kandydatów, w każdym czasie i bez podania przyczyny.
Wobec kandydata na stanowisko prezesa wymagane jest m.in. posiadanie wykształcenia wyższego, co najmniej trzyletniego doświadczenia na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznej wiedzy o działalności spółki. Ponadto atutami będą: rozeznanie na rynku paliw, gazu i energetycznym w Polsce i na świecie, doświadczenie zawodowe w branży energetycznej oraz zawodowe we wdrażaniu strategii, kompleksowym zarządzaniu handlem hurtowym ropą i bezpieczeństwem dostaw. Kandydatem na prezesa Orlenu nie może być osoba, która pełni funkcję społecznego współpracownika albo jest zatrudniona w biurze poselskim, senatorskim, poselsko-senatorskim lub biurze posła do Parlamentu Europejskiego. Dyskwalifikuje też przynależność do organu partii politycznej, o ile reprezentuje się ją na zewnątrz lub jest się uprawnionym do zaciągania zobowiązań. Kolejne przeszkody uniemożliwiające kandydowanie to: zatrudnienie przez partię polityczną i pełnienie funkcji z wyboru w zakładowej organizacji związkowej w jakiejkolwiek spółce należącej do grupy kapitałowej.
Obecnie na czele Orlenu stoi Witold Literacki, który pełni obowiązki prezesa spółki. Ponadto członkiem zarządu jest Józef Węgrecki, a do czasowego wykonywania czynności członka zarządu delegowani zostali z rady: Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński.